جاذبه های دیدنی قائم شهر

در این مطلب قصد معرفی جاذبه های گردشگری قائم شهر را داریم.

قائم شهر از شهر تاریخی که قدمت آن قبل از قرن 6 می باشد در  استان مازندران است و بیشتر بناهای ساخته شده در این شهر به دوران قاجار باز می گردد که جنبه تاریخی و فرهنگی دارد افراد علاقه مند به شهرهای تاریخی می توانند این شهر را برای گشت و گذار انتخاب کنند مکان های دیدنی قائم شهر دارای تنوع فراوان و لذت بخش است. قائم شهر از لحاظ جغرافیایی از شمال به جویبار، از شرق به ساری، از جنوب به سوادکوه و از غرب به بابل منتهی می‌شود. هرساله تعداد زیادی گردشگر و مسافر راهی این شهر می‌شوند تا از جاذبه های طبیعی و تاریخی آن دیدن کنند و از زیبایی‌های کم‌نظیر آن لذت ببرند.

 چشمه آب معدنی هزارون:

این چشمه معدنی در روستای سرسبز واسکس قرار گرفته است که در کنار امازاده زکریا منطقه تفریحی مناسبی برای گردشگران است این چشمه آب معدنی دارای خواص درمانی مختلفی است و برای درمان بیماری های پوستی و استخوانی توصیه می شود.

منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس

پوشش گیاهی غنی در منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس

منطقه حفاظت‌شده جنگلی خیبوس شامل جنگل‌های جنوبی نزدیک قادیکلای قائمشهر تا منطقه یاغ‌کوه برنجستانک شیرگاه می‌شود. این منطقه حفاظت شده یکی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط‌زیست ایران به شمار می‌رود. منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس دارای ۳۴۷۱ هکتار مساحت در دامنه ارتفاعی ۲۵۰ متر تا ۹۳۰ متر با آب هوایی مرطوب و معتدل است.

جنگل‌های بکر با تنوع زیستی بالا، از ویژگی‌های منطقه حفاطت‌شده خیبوس است

این منطقه مملو از جنگل‌های با ارزش هیرکانی و پوشش‌های دست‌نخورده و بکر شمشاد است. وجود تنوع زیستی بالا، جنگل‌های بکر، بی‌نظیر و کمتر دست‌خورده هیرکانی، موجب جذب گردشگران فراوانی شده است. از دیگر گونه‌های درختی مهم این منطقه می‌توان به ممرز، بلند مازو، راش، پلت شیردار، نمدار، ملچ، خردمندی، انجیلی و توسکا اشاره کرد. گونه‌های اصلی جانوری منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس نیز شامل مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه‌ای، شغال، گراز، روباه معمولی، رودک، تشی، سنجابک، کبوتر جنگلی، توکای گلو سیاه و پشت بلوطی و مار آبی می‌شود.

سد زمزم

سد زمزم یا سد برنجستانک، سدی خاکی با هسته رسی است که در هشت کیلومتری جاده قائمشهر به تهران در روستای برنجستانک در حریم منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس احداث شده است. طول این سد ۲۴۲ متر، عرض آن ۱۰ متر و ارتفاع آن از کف پی ۳۲ متر بوده و حجمی که آب در آن نگهداری می‌شود به نه میلیون متر مکعب می‌رسد. این سد به‌منظور ذخیره‌سازی آب و استفاده از آن در زمان‌های کم‌آبی برای سیراب کردن اراضی کشاورزی و شالیزارهای نزدیک سد، بنا شده است. محیط جنگلی اطراف سد، فضای زیبا و نابی برای علاقه‌مندان به طبیعت پدید آورده است.

پل تجن:

این پل از آثار تاریخی و مکان های دیدنی قائمشهر است و در زمان قاجاریه تأسیس شده است این پل در مرکز روستای استرآباد قام شهر واقع شده است و به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه باستانی گردکوه

صقحه‌های حفاظت فلزی در تپه باستانی گردکوه

تپه باستانی گردکوه، تپه‌ای به ارتفاع ۲۶ متر است که در ناحیه جمنان در جنوب‌شرقی شهر قائمشهر جای گرفته است. ایرانیان در دوران حکومت پارتیان و ساسانیان در این تپه سکونت داشتند، به همین خاطر بیشتر آثار به دست آمده از این تپه مربوط به این دوران‌ها است. در نزدیکی این تپه نیز گورستانی کشف شده که به احتمال زیاد قدمت آن به سه هزار سال پیش از ظهور اسلام می‌رسد. از این تپه تاکنون پیکره، تیغه سنگی و رگه ‌هایی به دست آمده است. همچنین باستان‌شناسان و کاوشگران از تپه گردکوه آثار و بقایایی کشف کردند که قدمت شهر باستانی قائمشهر را بیش از پنج هزار سال نشان می‌دهند.

جنگل کوتنا

انعکاس جنگل کوتنا در دریاچه

جنگل کوتنا در روستای زیبایی به همین نام به معنی «کوه تنها»، در جنوب‌شرقی شهر قائمشهر قرار گرفته است. جاده رسیدن به این جنگل از دشت‌ها و شالیزارهای زیبا و دلنوازی برخوردار بوده که زیبایی‌های آن را دو چندان کرده است. همچنین وجود رودخانه‌ای که از میان این جنگل کم‌نظیر می‌گذرد، نظر هر طبیعت‌گردی را به این فضای جنگلی اسرارآمیز جلب می‌کند.

مقبره سید ابوصالح

معماری شمالی در مقبره سید ابوصالح

مقبره سید ابوصالح، یکی از جاذبه‌های تاریخی و مذهبی شهر قائمشهر و از جاهای دیدنی مازندران است. این مقبره، بنایی آجری و چهارگوشه است که نمای بیرونی آن دارای تزییناتی از نقش‌های هندسی و سروهای تجریدی از گچ است. درب ورودی مقبره سید ابوصالح نیز کنده‌کاری شده و روی آن حدیثی به‌همراه نام بانی و نجار آن نگاشته شده است. در وسط این مقبره صندوق و ضریح چوبی وجود دارد که متعلق به سال ۱۳۲۴ هجری قمری است و کتیبه آن با خط نسخ نوشته شده و شامل تعدادی آیات قرآنی، شعر، حدیث و همین طور نام بانی این صندوق که نیز می‌شود.

سد زمزم:

این سد در روستای برنجستانک واقع شده است و از دسته سدهای خاکی و رسی است طول این سد ۲۴۲ متر است و با عرض ۱۰ متر دارای ارتفاع ۳۲ متر است حجم گنجایشی آب در این سد بزرگ برابر با ۹۰۰۰/۰۰۰ متر مکعب است. وجود این سد پر آب در منطقه موجب شده است تا مزارع کشاوزی سر سبزی برای کشاوزران حاصل شود.

پارک جنگلی تلار

درختان کهنسال در پارک جنگلی تلار

پارک جنگلی تلار در انتهای جاده‌ای به نام جاده نظامی در ورودی غربی شهر قائمشهر در انتهای جاده بابل و پیش از پل ارتباطی قائمشهر به بابل در کنار رودخانه تلار امتداد دارد. این پارک جنگلی با وسعت فراوان، درختان قدیمی، زیبایی‌های وصف‌ناپذیر و آرامشی دل‌انگیز پذیرای گردشگران و مسافران است.

دریاچه گل پل

گلهای زردرنگ و گیاهان غنی در دریاچه گل پل

دریاچه گل پل در جنوب‌شرقی شهر قائمشهر پس از روستای برنجستانک و سد خاکی زمزم، در میان جنگلی زیبا جای گرفته و از دو حوضچه مجزا تشکیل شده است. وسعت این دریاچه به پنج هکتار می‌رسد و عمق آن بین یک تا پنج متر است. دریاچه گل پل یکی از دریاچه‌های آب شیرین کشور است و زیستگاه ماهیان و پرندگان بی‌شماری به حساب می‌آید. این دریاچه همچنین دارای چشم‌اندازهای جنگلی استثنایی و فوق‌العاده بوده و از اقامتگاه‌های مناسبی در اطراف آن برخوردار است.