5 جاذبه گردشگری روسیه

جاذبه های گردشگری روسیه

روسیه کشوری پهناور با سازه‌ها و مجسمه‌های عظیم، سالن‌های تئاتر مجلل، کلیساهای زیبا، رودخانه‌های فراوان، پل‌های بی‌شمار و طبیعتی بکر و در نوع خود بی‌نظیر است که آن را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری دنیا بدل می‌سازد. جاذبه‌های روسیه به دلیل گستردگی این کشور زیبا بسیار زیاد است اما در این مقاله شما را با برترینِ این جاذبه‌ها آشنا خواهیم کرد.

 

1-صومعه سولووتسکی – جزایر سولووتسکی

این صومعه‌ی باشکوه با دیوارهای سنگی خود همانند روح و قلب جزایر سولووِتسکی (Solovetsky) و یکی از زیباترین بناهای روسیه است. صومعه‌ی سولووتسکی (Solovetsky Monastery) در سال ۱۴۲۹ بنا شد. محوطه‌ی این صومعه در میان دیوارهای عظیم و قطور سنگی شش برج مستحکم احاطه شده است. بام‌های قیفی شکل چوبی بر فراز هر یک از برج‌ها خودنمایی می‌کند. همه این‌ها، به همراه برج‌ها و گنبدهای چشم‌نواز کلیسا در آب‌های دریاچه‌ی سِوی یاتو (Svyatoe) به زیبایی انعکاس می‌یابد.

جاذبه های روسیه

کلیسای جامع تجلی (Transfiguration Cathedral) با آمیزه‌ای از معماری پومورسکی، پی‌ریزی مستحکم، دیوارهای سفیدرنگ و چندین گنبد با پوششی از ورقه‌های چوبی در مرکز صومعه قرار گرفته است. قدمت این کلیسا به سال ۱۵۶۶ بازمی‌گردد. دیوار خیره‌کننده‌ی شمایل‌ در طبقه دوم این کلیسا قرار دارد. در طبقه‌ی فوقانی صومعه، ناهارخوری وسیعی وجود دارد که با یک راهروی سرپوشیده به بقیه‌ی مجموعه متصل می‌شود.

در کنار آن کلیسای عروج (Assumption) واقع شده که سابقاً سالن غذاخوری غار مانندی بوده است. سابقاً در اتاق نگهداری اشیا مقدس در طبقه فوقانی، گنجینه صومعه قرار داشت که بسیاری از آثار و اشیا قیمتی آن توسط بلشویک‌ها نابود شد.

زندان این صومعه از قرن شانزدهم برای مجازات کسانی که علیه دین و مذهب مرتکب جرمی می‌شدند و بعدها برای آنان که بر ضد دولت فعالیت می‌کردند، بکار گرفته می‌شد. آسیاب قرن هفدهمی صومعه با شبکه‌ای از کانال‌های آب کار می‌کند. راهبان سخت‌کوش این کانال‌های آب را برای مرتبط ساختن ۵۰۰ دریاچه‌ی جزیره حفر کرده بودند.

جاذبه های روسیه

2-موزه اسلحه کرملین – مسکو

قدمت موزه‌ اسلحه‌ (Armoury) یا زرادخانه‌ی کرملین به سال ۱۵۱۱ میلادی بازمی‌گردد. این موزه به دستور واسیلی سوم برای ساخت و نگهداری تسلیحات، جنگ‌افزار شاهنشاهی، نشان‌ها و لباس‌های سلطنتی و جواهرات تاسیس شد.

موزه‌ اسلحه تا به امروز، گنجینه‌های فراوانی را در خود جای داده است و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های کرملین محسوب می‌شود. در صورت امکان، بلیط بازدید از موزه اسلحه را هم‌زمان با بلیط کرملین تهیه کنید. چندین اتاق در طبقه فوقانی موزه واقع‌شده‌اند.

جاذبه های روسیه

اتاق اول دارای اشیا طلا و نقره از قرن دوازدهم تا هفدهم است. در اتاق دوم، از تخم‌مرغ‌های مشهور عید پاک دیدن خواهید کرد که به دست فابرگه (Fabergé)، جواهرساز مشهور سن پترزبورگ، ساخته شده‌اند. اتاق‌های بعدی دارای تسلیحات و زره‌های مختلف است. در این اتاق بازدید از کلاه‌خود شاهزاده یاروسلاو، زره زنجیری تزار بوریس گودونف و شمشیرهای مینی و پوژارسکی را از دست ندهید.

در طبقه پایین، لباس‌های مخصوص تاج‌گذاری ملکه‌های قرن هجدهم روسیه در اتاق ششم نگهداری می‌شود. در اتاق دیگری، تخت سلطنت مشترک پسر پترکبیر و برادر ناتنی او ایوان ششم به‌علاوه‌ی تخت تزار الکسی با ۸۰۰ الماس را مشاهده خواهید کرد.

همچنین در این موزه، مجموعه‌ای از کالسکه‌ها و سورتمه‌های باارزش قرون گذشته در معرض دید عموم قرار گرفته که از زیبایی خاصی برخوردار است. برای معرفی آثار برجسته‌ی موزه، راهنمای صوتی یک‌ساعته‌ای در دسترس شما قرار دارد، به‌علاوه می‌توانید برای اطلاعات بیشتر، اپلیکیشن اسلحه‌خانه (Armoury Chamber) را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید.

جاذبه های روسیه

3-موزه هنرهای زیبای پوشکین – مسکو

موزه هنرهای زیبای پوشکین (Pushkin Museum of Fine Arts) آثار هنری کشورهای خارجی را در مسکو به نمایش می‌گذارد و به سه بخش تقسیم می‌شود. این سه بخش، مجموعه‌ای گسترده از آثار اروپایی ازجمله شاهکارهایی از تمدن‌های باستان، عصر رنسانس ایتالیا و دوره طلایی هلند را در بر می‌گیرد. برای مشاهده‌ی مجموعه‌ی حیرت‌انگیز نقاشی‌های امپرسیونیست و پست امپرسیونیست به گالری هنری قرن نوزدهم و بیستم سری بزنید.

آثار ارزنده‌ی هنری عصر رنسانس در ساختمان اصلی از شکوه خاصی برخوردار است. مهم‌ترین آثار این قسمت شاهکارهایی از عصر طلایی هنر در هلند است. در اینجا رامبراند با تابلوهای فراوانی ازجمله پرتره‌ی پیرزن، ستاره بی‌بدیل این نمایش به شمار می‌رود. نمایشگاه‌های تمدن باستانی این موزه کلکسیون شگفت‌انگیزی از سلاح‌های مصری، جواهرات، سنگ‌قبر و اشیا مربوط به تشریفات مذهبی را در معرض دید عموم قرار داده است.

بیشتر این آثار مانند دو مومیایی قابل‌توجه از گورستان‌های باستانی به کشف رسیده‌اند. یکی از اتاق‌های این طبقه به گنجینه‌ی شکوهمند تراوا اختصاص یافته که قدمت برخی از این آثار به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد.

جاذبه های روسیه

 

4-کلیسای جامع سنت باسیل – مسکودر انتهای جنوبی میدان سرخ، کلیسای جامع سنت باسیل، نماد روسیه، قرار گرفته است. ترکیب آشفته‌ی رنگ‌ها، زمینه‌ها و شکل‌های این کلیسا، سرآمد سبکی است که تنها در سبک معماری روسی یافت می‌شود. ایوان مخوف (Ivan the Terrible) در سال ۱۵۵۲ قلعه‌ی نظامی تاتار (Tatar) در شهر کازان را تصرف کرد و در بزرگداشت پیروزی خود، دستور ساخت کلیسای تماشایی سنت باسیل را صادر کرد.

کلیسای سنت باسیل به‌طور رسمی کلیسای شفاعت خوانده می‌شود. این شاهکار معماری از سال ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ بنا شد و آن را نماد روسیه می‌دانند. نُه کلیسای اصلی در میان بی‌نظمی اشکال ظاهری آن نهفته است. برج بلند مرکزی، کلیسایی به نام شفاعت مادر خدا (the Intercession of the Mother of God) را در خود جای داده است.

چهار گنبد بزرگ بر فراز برج‌های چهار کلیسای اصلی به نام‌های کلیسای سنت سایپریان و جاستینا (Sts Cyprian & Justina)، کلیسای تثلیث مقدس، «کلیسای شمایل نیکلاس قدیس، کارگر معجزه‌گر» و کلیسای ورود خداوند به بیت الحم قرار گرفته‌اند.

درنهایت، چهار کلیسای کوچک در میانه این کلیساهای اصلی قرار دارند که هرکدام در بزرگداشت یک رویداد یا نبردی در جدال با کازان‌ها نام‌گذاری شده‌اند. بنا بر یک افسانه‌ قدیمی، ایوان مخوف معماران این کلیسا را نابینا کرد تا هرگز نتوانند بنایی مشابه آن را بسازند.

کلیسای جامع سنت باسیل

5-کاخ گراند پالاس پترهوف – سن پترزبورگ

کاخ گراند پالاس پترهوف (Peterhof) عمارت باشکوهی است که در سن پترزبورگ قرار دارد. این کاخ با داشتن ۳۰ اتاق، در مقایسه با کاخ‌های تزاری ساده به نظر می‌رسد. کاخ گراند پالاس از اوایل ماه ژوئن تا انتهای سپتامبر و فقط از ساعت ۱۲ تا ۲ بعدازظهر و از ساعت ۴:۱۵ بعدازظهر تا ۵:۴۵ (در روزهای شنبه تا ۷:۴۵) به روی گردشگران خارجی باز است. در دیگر ساعات روز تورهای روسی‌زبان از آن دیدن می‌کنند.

در گذشته، کاخ پتر نسبتاً ساده و معمولی بود، راسترلی، معمار روس، ساختمان آن را برای ملکه الیزابت وسعت بخشید. بعدها کاترین کبیر، با تغییر دکوراسیون، آن را ساده‌تر کرد. همه‌ی نقاشی‌ها، مبل‌ها و چلچراغ‌های این کاخ اصیل و قدیمی هستند. سالن چزمه (Chesme Hall) نقاشی‌های فراوانی از نابودی ناوگان ترک به دست روس‌ها در سال ۱۷۷۰ را به نمایش می‌گذارد.

جاذبه های روسیه

آثار برجسته دیگر کاخ شامل کمدهای قفسه‌دار غربی و شرقی چینی، سالن نقاشی و اتاق مطالعه پتر می‌شود. اتاق تخت شاهی، با داشتن تخت مخمل قرمزرنگ درقسمت مرکزی آن، بزرگ‌ترین اتاق کاخ به شمار می‌رود. سالن تصاویر همان‌طور که از نامش پیداست، با صدها تابلوی پرتره‌ی زیبا زینت یافته است.

بعد ازجنگ جهانی دوم تنها یک خرابه از این کاخ باقی مانده بود. هیتلر قصد داشت بعد از فتح سن پترزبورگ، در هتل آستوریا مهمانی برگزار کند. به همین دلیل کارت‌های دعوت را پیشاپیش فرستاد. این مسئله خشم شوروی را برانگیخت. پاسخ استالین، بمباران کردن یکی از ایالت های شوروی توسط خود او بود تا از برپایی جشن جلوگیری کند.

به نظر مضحک می‌آید اما درست است، بیشتر خسارت وارده به این کاخ به دست شوروی انجام گرفت. آنچه امروز مشاهده می‌کنید، عمدتاً بازسازی از کاخ پترهوف است.

جاذبه های روسیه