وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی و طبیعت گردی

تمام طبیعت دوستان و افرادی که می خواهند در زمینه ورزش کوهنوردی حرفه ای شوند و یا تازه می خواهند این ورزش را شروع کنند، نیاز به وسایل اولیه دارند. تجهیزات و وسایل مورد نیاز کوهنوردی بسته به اینکه به کدام قله و کوهی می خواهید بروید یا اینکه چقدر درون طبیعت هستید متفاوت است. با این حال برای شروع این ورزش و حتی رفتن یک روزه به کم ارتفاع ترین قله ها نیاز به وسایل و تجهیزات ضروری دارد که می بایست آن ها را تهیه کنید

 

1-کوله بزرگ ( با حجم بیشتر از 30 لیتر)

2- کوله کوچک یا کیف کمری

3- عصا( دوعدد)

4- عینک دودی طبی

5- چادر کمپ مناسب فصل صعود

6- کیسه خواب مناسب

7- کفش مناسب  و ضد آب

8- لباس گرم و کلاه نورگیر و دستکش مناسب

9- وسایل خوراک پزی فلزی و کتری و لیوان و ظروف غذا خوری ( بشقاب و قاشق و چنگال )

10- پیک نیک کوهنوردی

11- وسایل کمکهای اولیه ( دارو و باند و چسب زخم )

12- هد لایت جهت حرکت شبانه  و روشنایی کمپ و باتری اضافی

13- زیرانداز ضد آب کیسه خواب و کمپ و بالش

14- دمپایی سبک

تذکرات لازم :

 1- کفش : یکی از نکات مهم در موردکفش کوه ضد آب بودن کفش است. بعد از هر سفر حتما کفش را بشورید و روی آن روغن مناسب بمالید.
2- کوله پشتی : حجم زیر ۳۰ لیترمناسب نیست و هر چه کوله شما بند و جیب بیشتر داشته باشد بهتر است. مهم ترین نکته امکان تنظیم کوله است. با بست های مختلف شما باید بتوانید، تمام قسمت های کوله را تنگ یا گشاد کنید. کوله باید کاملا به بدن چسبیده باشد و اصلا به جلو و عقب یا چپ و راست، ول نباشد. از آویزان کردن وسائل روی کوله هم بهتر است خودداری کنید. اگر لوکه کثیف شد آن را فقط با آب سرد بشویید. از مواد شوینده و آب گرم استفاده نکنید.
3-کیف کمری : کیف کمری برای مسیر هایی که نیاز است با سرعت بالا بروید خیلی مفید است، سبک است و لوازم کم وزن در آن جا می گیرد. اگر همراه با کوله پستی باشد می توانید لوازم خیلی ضروری را در آن قرار دهید. معمولا کیفی که ۴ تا جیب داشته باشد خیلی خوب است. یک جیب اصلی و ۳ جیب کوچک.
4- کیسه خواب :  کیسه خواب مدل های مختلفی دارد، مثلا اگر در چادر هستید جنس معمولی آن که سرمای کمتری را تحمل می کند نیز خوب است. ولی اگر قصد دارید در فضای باز هم بخوابید در فصل تابستان و بهار همان مدل معمولی همراه با لباس هم جواب می دهد.
5- قاشق و چنگال : فلزی باشد که شکسته نشود.
6- ظرف و بسته بندی : از حمل ظرف های شیشه ای خود داری کنید. ظرف های پلاستیکی در دار برای حمل مواد غذایی بسیار مفید است. همچنین می تونین وسائل دیگه رو در کیسه های رنگی حمل کنید که به سادگی به تمام وسائل خودتون دسترسی داشته باشید. و لیوان (بهتر است فلزی باشد و دسته داشته باشد)
زیر انداز (بهتر است که استاندارد باشد. از ملافه بجای زیر انداز استفاده نکنید)  زیرانداز اگر خوب و پهن باشد و ضد آب هم باشد می توانید برای زیر کیسه خواب هم از آن استفاده کنید.
7-چراغ قوه :  اگر مخصوص کوه باشد و یا امکان بسته شدن به سر را نیز داشته باشد خیلی خوب است. فراموش نکنید برای چراغ قوه از باطری اصلی استفاده کنید و قبل از حرکت حتما آن را تست کنید. اگر شک دارید که باطری ممکن است ضعیف باشد، حتما باطری اضافه همراه داشته باشید. حتی اگر قصد شما سفر شبانه هم نیست همراه داشتن آن ضروی ندارد.
8- چادر : چادر کوچک خیلی بهتر است. به نظر من چادر بزرگتر از ۳ نفره حمل نکنید. چراغ مخصوص برای داخل چادر فراموش نشود.مواد غذایی – خوراکی هر چه دوست دارید همراه داشته باشید ولی به اندازه خودتان، اما شکلات و قند زیاد هم داشته باشید ضرری ندارد. مربا، عسل، خرما و گردو خیلی خوب هستند. نمک – آبلیمو – نون – بیسکوئیت – نسکافه – چای لیپتون – پنیر ساده یا پنیر خامه ای – شکلات – پیاز – آدامس و …
9- کمک های اولیه :  امید وارم اصلا مورد نیاز نباشد ولی چسب زخم، باند، گاز استریل، بتادن، پماد درد، باند کشی، چسب کاغذی، الکل، باند کشی، ویکس، قرص سرماخوردگی، قرص استامینوفن حتما همراه داشته باشید. اگر بیماری خاصی دارید حتما داروهای تخصصی خود را همراه داشته باشید و حتما حتما به ۱ یا ۲ نفر از بچه های گروه دقیقا مشکل خود را توضیح دهید. من پیشنهاد می کنم که قرص ویتامین ث و قرص مولتی ویتامین هم با خود ببرید.
لوازم بهداشتی – نخ دندان – وازلین (برای جلوگیی از عرق سوز شد اعضای بد و همچنین بعد از سوختگی پوست با نور خورشید) – اسپری (خنک باشد و خوش بو) – دستمال کاغذی – شانه – ناخون گیر
لوازم اضافه : کبریت – فندک – در بازکن – قیچی کوچک – طناب یا یک تبکه بند محکم ۳ یا ۴ متری – نخ و سوزن – صابون – شامپو – حوله صورت – دوربین عکاسی – دوربین دوچشمی – شارژر موبایل (برای سفر بیش از ۲۴ ساعت) – ۲ عدد کیسه بزرگ برای زباله – کارت شناسایی معتبر

تذکر: وسایل مناسب برای هر صعود توسط مسئول گروه کوهنوردی قبل از صعود کنترل می شود و در صورت کامل نبودن تجهیزات به خاطر سلامت افراد گروه از صعود افراد فاقد تجهیزات مناسب جلوگیری می شود