جاهای دیدنی تالش که نباید از دست داد!

تالش در استان گیلان با طبیعت بکر و گاه وحشی خود، یکی از پرطرفدارترین شهرها برای سفر است. این منطقه که اسمش را از قوم تالش گرفته،، از غرب به استان اردبیل، از شمال به آستارا و از جنوب به رودبار و از شرق به دریای خزر و انزلی محدود می‌شود و همین قرار گرفتن در بین دریا و کوه و جنگل خواستنی ترش هم میکند. طبیعت تالش انقدر ناب است و تصاویر جدیدی پیش رویت قرار می‌دهد که گاهی فکر میکنی به جای دیگری در این کره خاکی سفر کرده‌ای. برای همین هم هست که بدون دیدن جاهای دیدنی تالش، انگار اصلا ایران را ندیده‌اید. با سنپ تریپا همراه باشید.

 

در بین جاهای دیدنی تالش، پارک گیسوم از بقیه یک سرو گردن معروف‌تر است. حالا چرا؟ فاصله جنگل و ساحل در گیسوم بسیار کم است و با گذر از میان جنگل میتوانید به دریا و ساحلش برسید. گیسوم در ۸۰ هکتار تنوع گیاهی فراوانی دارد و یکی از زیباترین جنگل های شمال ایران به حساب می‌آید.

در این منطقه ۷۶ گونه گیاهی وجود دارد و از آنجایی که منطقه گردشگری محبوبی محسوب می‌شود همه امکانات رفاهی در آن فراهم شده. از آلاچیق و مکان های مناسب کمپ کردن بگیر تا رستوان، فروشگاه های صنایع دستی، تفریحات دریایی مثل جت اسکی و ویلاهای ساحلی. در سفر به گیسوم نباید دیدن آبشار ویسادار را از دست داد، ضمن اینکه این منطقه با قلعه رودخان و اسالم هم فاصله ای ۱۰ کیلومتری دارد.

مسیر دسترسی: گیسوم در ۱۷ کیلومتری تالش قرار گرفته. از رشت به سمت آستارا بروید. بعد از رسیدن به پره سر، ۵ کیلومتر دیگر بروید. ورودی جنگل در سمت راست جاده است.

سوباتان یکی از زیباترین جاهای ایران است. ییلاقی معروف با دشت‌های وسیع، مراتع سرسبز و در‌ه‌های زیبا و بی‌انتها. در سوباتان خبری از دود و دم نیست. اینجا، جایی است که تا چشم کار می‌کند سبزی است و گله های وحشی اسب و دام‌هایی که برای چرا آمده‌اند. بعد از همه اینها، کلبه های چوبی خانواده‌های لیساری است که بهار و تابستان را در آن می‌گذرانند. در سوباتان و در مسیر آبشار آن بازاری محلی بر سر راهتان است که میتوانید در یکی از رستوران هایش بره کباب، کباب بریان و غذاهای محلی بر بدن بزنید.

مسیر دسترسی: سوباتان در ۲۰ کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش در استان گیلان واقع شده است. برای رسیدن به سوباتان قدیمی‌ترین مسیر، جاده جنگلی لیسار به سوباتان است، البته برای حرفه‌ای ها.

انتخاب دوم و آسانتر این است: از رشت به هشت پر بروید و از هشت پر به سمت جاده اق‌اولر. البته در هشت پر باید ماشین شخصی‌تان را جایی پارک کنید و با نیسان‌ محلی به  سمت سوباتان بروید  و در بازار محلی‌اش  پیاده شوید.

اگر می‌خواهید از اردبیل راه بیفتید اول باید بروید اردبیل و بعد به خلخال و از آنجا به جاده نئور.

یکی از زیباترین جاهای دیدنی تالش، دریاچه سراگاه است. سراگاه در هفت کیلومتری تالش و در روستایی به همین نام قرار گرفته. دورتا دور دریاچه را که آبش از چشمه‌های آب زیرزمینی تامین می‌شود، کوه های پوشیده از جنگل‌ها در برگرفته، جنگل هایی که در آب هم خودنمایی می‌کنند.  اطراف دریاچه شالیزارهای برنج و درختان کیوی وجود دارد و مرغان دریایی که بر فرازش در پروازند . این روزها در دریاچه سراگاه ماهی پرورش داده می‌شود.

مسیر دسترسی: برای رفتن به سراگاه، از میدان هشتپر که مجسمه کوه نورد در آن نصب شده، می‌باید به سمت کوه‌هایی بروید که یادبود شهیدان گمنام در آن قرار دارد. در امتداد جاده ‌باید به سمت روستای «نعلبند» بروید. در ابتدای روستای «نعلبند» جاده دو شعبه می‌شود؛ جاده‌ای به سمت ییلاقات «مریان» می‌رود و جاده فرعی دیگری به روستای سراگاه منتهی می‌شود.

ارک جنگلی سیاه داران

سیاه داران

سیاه‌داران در گذشته درختان بلند و تنومند بلوط داشت و همین توده درختان زیاد، مانع ورود افراد به داخل جنگل و روستای سیاه داران میشد، بنابراین به سیاه داران معروف شد، یعنی منطقه‌ای پوشیده از درختان سیاه بلوط. چند سالی است که سیاه داران با افزوده شدن امکاناتی مثل رستوران، آلاچیق و سرویس بهداشتی جایی مناسب برای گذران اوقات است، به خصوص که با کشیده شدن سورتمه ریلی در دامنه های پوشیده از جنگلش، حالا  هیجان‌انگیزتر  و جذابتر هم تبدیل شده. در این منطقه حیواناتی مثل آهو و غزال وحشی را هم میتوان از نزدیک دید. چیزهایی که شاید در زندگی تجربه شان کمتر اتفاق بیافتد. دریاچه سرآگاه نزدیک اینجاست.

از  دیگر جاهای دیدنی تالش که بسیار زیباست:

منطقه ییلاقی دو خاله کوه

رودخانه کرگان رود و آبشار ورزان