معرفی بندر های ایران – بهترین بنادر شمال ایران و جنوب کشور

بندرهای ایران – بهترین شهرهای بندری ایران

بسیاری از مسافران هنگام انتخاب مقصد به دنبال جایی هستند که به دریا نزدیک باشد و از این رو شهرهای بندری را مد نظر خود قرار می دهند. ایران با توجه به دارا بودن دو راه دریایی در شمال و جنوب کشور، بنادر مختلف زیادی دارد که در حال حاضر هر کدام کاربری مخصوص به خود را دارند. یکی از متفاوت ترین سفر هایی که می توانید داشته باشید دیدار از بنادر مهم ایران برای تفریح و خرید است.

بندرهای شمال ایران و دریای خزر را بشناسید! + نقشه

دریای خزر و شهرهای حاشیه آن همیشه یکی از مهمترین مقاصد گردشگری و اقتصادی ایران بوده اند و با داشتن وسعت آبی گستره اش، دارای مرزهای مشترک با دیگر کشور ها و ذخایر نفت و گاز بسیاری است، و وجود چنین ذخایری باعث اهمیت بالای این منطقه شده است. در سراسر سال رفت و آمد های بین المللی کشتی های باری و مسافری در دریای خزر درحال انجام است و کشتی های بسیاری درحال عبور و مرور در این منطقه اند.

بندرهای شمال ایران و دریای خزر را بشناسید!بنادر بسیاری در شمال ایران وجود دارند که به غیر از جاذبه های توریستی و سفری، نقش مهمی در تبادلات تجاری کشورمان نیز دارد. البته بنادر شمال کشور در مقایسه با بنادر جنوبی کشور دارای تبادلات تجاری کمتری هستند، اما همچنان نقش تعیین کننده ای به عنوان مراکز تجاری شمال کشور دارند. تقریبا در بیشتر شهر های فرودگاه و ایستگاه قطار وجود دارد و می توانید سفر خود را با خرید بلیط قطار یا هواپیما؛ بجای استفاده از خودروهای شخصی؛ به سرانجام برسانید.

لیست بندرهای ایران در شمال کشور:

 1. بندر انزلی – استان گیلان
 2. بندر نوشهر – استان مازندران
 3. بندر فریدون کنار – استان مازندران
 4. بندر گز – استان گلستان
 5. بندر ترکمن – استان گلستان
 6. بندر امیرآباد – استان مازندران

بندر انزلی – مشهورترین بندر شمال ایران

بندر انزلی یکی از مهمترین بندرهای ایران شهرهای استان گیلان است و از نظر گردشگری نیز در صدر لیست بنادر توریستی شمال کشور قرار دارد. شهر انزلی در استان گیلان، دومین شهر پر جمعیت استان است و رتبه اول در شهر های استان گیلان به شهر رشت می رسد، که مرکز استان است. شهر و بندر انزلی در فاصله کمی نسبت به یکدیگر قرار دارند و این فاصله در حدود ۴۰ کیلومتر است.

بهترین بنادر شمال کشورشاید برای شما هم جالب باشد بدانید اولین و بزرگترین بندر ایران در سواحل مازندران بندر انزلی به حساب می آید! بندر انزلی بزرگ ترین شهر استان گیلان بعد از شهر رشت و جزو بنادر مهم ایران است. بندر انزلی در بیشتر روزهای سال آب و هوای بارانی دارد. به گونه ای که به پرباران ترین شهر کشور همیشه معروف است! این شهر خوش آب و هوا جاذبه های گردشگری فراوانی هم دارد که در ادامه به صورت مختصر به بررسی آن خواهیم پرداخت.

بندر انزلی همچنین در چهار طرف خود دارای مرزهای مشترکی با کشور های مختلف است، بندر انزلی دارای مرزهای مشترکی با روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان است. با اینکه در ساحل دریای خزر بنادر مهم و بزرگی وجود دارد؛ اما بااینحال بندر انزلی یکی از مهمترین و شلوغ ترین بنادر شمال کشور است.

از آنجا که بندر انزلی در استان گیلان قرار دارد و استان گیلان خود از مقاصد مهم گردشگری و توریستی کشور است، این بندر زیبا دارای جنبه های توریستی و گردشگری مهمی است. تمام شهرهای شمال ایران دارای بارش های بسیاری هستند و معمولا معتدل و مرطوب اند، بندر انزلی نیز مانند دیگر مناطق شمالی کشور دارای آب و هوایی معتدل و بارانی است.

بندر عباسبندر انزلی از گذشته تابحال با همین نام شناخته میشده و در گذشته یکی از مهمترین مراکز تجاری ایران و اروپا بوده است. از جاذبه های توریستی و گردشگری بندر انزلی می توانیم به تالاب بین المللی انزلی، موج شکن انزلی، بنای حافظیه در انزلی، کشتی تفریحی میرزا کوچک خان جنگی، برج ساعت، موزه نظامی، بلوار ساحلی و دهکده ساحلی نام ببریم.

نام مکان تفریحی توضیحات
تالاب انزلی این مرداب ۲۰ هزار هکتاری جزایر کوچکی دا در خود جا داده است
و هر ساله زیستگاه جاتوارن مختلفی می شود.
پناهگاه حیات وحش سرخانکل بخشی از مجموعه تالاب انزلی که به عنوان تنها راه رسیدن به مسیر نیلوفری معروف است و زیستگاه پرندگانی چون غاز، قو، چنگر، مرغابی ها و … به حساب می آید.
پل تاریخی غازیان (پل انزلی) پل تاریخی غازیان به منظور تردد مردم از شهر انزلی به غازیان افتتاح شد در زمانی که این دو شهر از هم جدا بودند و در حال حاضر این پل یکی از جاذبه های گردشگری انزلی محسوب می شود.
برج ساعت (مناره انزلی) این برج که در پشت بازار سپه انزلی واقع شده است ۲۸ متر ارتفاع دارد و در زمان ناصرالدین شاه به منزله فانوس از آن استفاده می شد.
کشتی میرزاکوچک خان جنگلی این کشور تنها شناور سواحل شمالی است که بیشتری کاربری تفریحی دارد.
مجتمع تفریحی کاسپین انزلی مجتمعی اروپایی در بندری ایرانی لذت تحربیات تازه در سواحل دریای خزر را به مسافران می دهد تا لذت کافی از سفر خود ببرند.
کاخ، موزه میان پشته موزه نطامی که سلاح های گرم و سرد زیادی از زمان صفویه تا کنون را در خود جای داده است.

بندر نوشهر – یکی از بنادر زیبای شمال ایران

یکی دیگر از بنادر مهم در شمال کشور بندر نوشهر است که در دسته مهمترین و زیباترین بندرهای ایران و بنادر دریای خزر قرار دارد و به خصوص در بحث تجاری و اقتصادی دارای نقش مهمی است. یکی از نکاتی که باعث پر رفت و آمد شدن بندر نوشهر می شود، فاصله نزدیک آن تا تهران است و به خصوص که با داشتن یک فرودگاه؛ امکان خرید بلیط هواپیما و پرواز به بندر نوشهر نیز وجود دارد و تنها راه دسترسی شما، مسیر های زمینی نیست.

بندر نوشهر یکی از مراکزی است که محصولات تولیدی کارخانه هایی مانند ذوب آهن کرج؛ محصولات خود را از آنجا به کشور های همسایه صادر می کنند. بندر نوشهر در فاصله ۲۰۵ کیلومتری تهران قرار دارد و با داشتن جنگل هایی زیبا، پارک جنگلی سیسنگان و روستای محبوب کندلوس، از مهمترین مقاصد گردشگری و سفری شمال کشور است.

همانند دیگر بنادر شمالی کشور بندر نوشهر نیز دارای بازارهای همیشگی بسیاری است و می توانید تازه ترین مرکبات، ماهی ها و سبزیجات را در آن خرید کنید و از رایحه های انواع گل ها، میوه ها، سبزیجات و گوشت تازه لذت ببرید! در بازار نوشهر همه چیز بوی تازگی می دهد و برای علاقمندان به مواد غذایی تازه، یکی از مراکز خرید بهشتی است! از جاذبه های توریستی و گردشگری بندر نوشهر می توانیم به سد و دریاچه آویدر، روستای کندلوس، گالری دیدی و رودخانه تنگ دار را نام ببریم.

جاهای دیدنی بندر نوشهر

بندر نوشهر در غرب استان ساری واقع شده که جزو بنادر معتبر تجاری کشور به حساب می آید، چرا که رفت و آمد کشتی در این بندر بسیار زیاد است. نوشهر به دلیل داشتن فرودگاه و سهولت در رفت و آمد بین مردم بسیار محبوب است و مسافران به راحتی و تنها با خرید بلیط هواپیما تهران نوشهر خود را به مقصد دلخواه خود می رسانند. البته جاذبه های گردشگری زیبای این شهر هم محبوبیتش را دو چندان می کند، اگر از جاذبه های این بندر دوست داشتنی اطلاعی ندارید می توانید در ادامه با ما همراه باشید. تعدادی از بهترین جاذیه های بندر نوشهر عبارتند از:

 • جنگل سی سنگان
 • بازار سی سنگان
 • سد و دریاچه آویدر
 • رستوران کندلوس
 • موزه گالری دیدی
 • تنگ دار

بندر ترکمن – از قدیمی ترین بنادر ایران

بندر ترکمن در در غربی ترین نقطه استان گلستان و در ساحل دریای خزر قرار دارد. بندر ترکمن یکی از قدیمی ترین بنادر دریای خزر است که در سال ۱۳۰۶ به دنبال سرکوب عشایر در دوره پهلوی و با اهداف نظامی به وجود آمد. براساس اطلاعات موجود بندر ترکمن توسط مهندسین ایرانی و بلژیکی طراحی و ساخته شده است و نقشه ای تار عنکبوتی مانند دارد.

زیباترین بندرهای شمال کشور و تصویری از بندر ترکمنبندر ترکمن در ابتدا به نام بندر شاه شناخته میشد و جالب است بدانید که پایتخت خاویار دنیاست و در کنار پنبه فراوانش، به صادرات خاویار نیز مشغول است. ساکنان اصلی این بندر مردم ترکمن هستند اما فرهنگ مازندران نیز در آن به چشم می خورد. بندر ترکمن با صنایع دستی، هوای معتدل، اسب ها و روسری هایش شهرت بسیاری دارد. از جمله مکان های دیدنی و گردشگری بندر ترکمن می توانیم به جزیره آشوراده اشاره کنیم که تنها جزیره ایرانی در دریای خزر است.

۴۰ درصد از خاویار کشور از این منظقه به دست می آید و جز تالاب های مهم دنیاست. دیگر مناطق گردشگری که حتما در سفر خود باید از آنها دیدن کنید اسکله بندر ترکمن، منطقه حفاظت شده صوفیکم، دوشنبه بازار و روستای قره قاشلی است.

مهم ترین جذابیت این بندر نوع پوشش محلی اهالی ترکمن است که بسیار خاص و زیباست و با غذاهای محلی خوشمزه ترکیب سنتی خوبی را ایجاد می کند. بندر ترکمن جاذبه های حیرت انگیزی دارد که شاید در هیچ کجای ایران شبیه اش را پیدا نکنید. برای مثال اگر به اسب دوانی علاقه داشته باشید روستای متفاوت و زیبای قره قاشلی هر ساله مسابقات اسب سواری جذابی برگزار می کند که حتی بازدید از آن برای علاقمندان خالی از لطف نیست.

بندر ترکمن زیباترین بندر شمالبندر ترکمن دوشنبه بازارهای سنتی و جذابی دارد که برای کسانی که به خرید محصولات و صنایع دستی ترکمن علاقه دارند بسیار هیجان انگیز است. همچنین اسکله بازار و مناطق شکار ممنوع بندر هم از ویژگی های جالب توجه این شهر دیدنی محسوب می شود.

بندر امیر آباد – کریدور بین المللی ترانزیت شمال به جنوب

بندر امیر آباد در شمال شرقی بهشهر واقع شده است و در حدود ۶۰ هکتار از آن به عنوان منطقه ویژه است. به دلیل موقعیت جغرافیایی و تجاری بندر امیرآباد، قرار بر این است تا این منطقه تبدیل به یک منطقه آزاد تجاری شود و گسترش های بیشتری در آن انجام گیرد. بندر امیرآباد با داشتن ویژگی خاص استراتژیک خود به عنوان حلقه طلایی کریدور بین المللی ترانزیت شمال به جنوب شناخته می شود. همچنین با داشتن منابع فراروان انرژی، در عرصه بین الملل و اقتصادی نیز نقش مهمی در کشور دارد و همچنین بندر امیر آباد دارای خط قطار است و سفر با قطار به این بندر وجود دارد. همچنین می توانید در سایت سامتیک به استرداد آنلاین بلیط قطار نیز بپردازید.

 

جاذبه های سفری بندرهای شمال کشورمسیر راه آهن بندر امیر آباد نه فقط برای جابجایی مسافران، که برای حمل و نقل مرسولات باری نیز مورد استفاده است. از جمله مقاصد گردشگری و سفری بندر امیر آباد می توانیم به تالاب بین المللی میانکاله، مجموعه تاریخی عباس آباد، گورستان تاریخی سفید چاه، باغ شاه، پارک ملت؛ گوهر تپه و مجموعه تاریخی فرح آباد اشاره کنیم.

بندر گز

بندر گز در میانه سواحل دریای خزر و نزدیکی جلگه های سرسبز البرز است. این بندر در قسمت غربی استان گلستان قرار دارد بر اساس آخرین تقسیمات کشوری شامل دو بخش بندر گز و نوکنده می شود. بندرگز در گذشته با نام هاي كناره يا قصه كناره به عنوان ساحل شهر استرآباد محسوب مي گردید و هم اكنون آثار تاريخي با قدمت چند صد ساله در آن قابل مشاهده است. نامگذاری شهر بندرگز به واسطه نزدیک بودن به روستای گز از نام این روستا ریشه گرفته و به صورت پیش بندر روستای گز محسوب می شده است.

راهنمای سفر به بنادر زیبای شمال کشورعلت نامگذاری این بندر هم به دلیل وجود و رشد درختان گز در این منطقه است. زبان غالب مردم منطقه طبری مازندرانی است و البته می توانید زبان های ترکمن و سیستانی را نیز در آنجا بشنوید. از جمله مکان های دیدنی و گردشگری بندر گز می توانیم به آبشار چلم ریز، پارک جنگلی باغو؛ جنگل جهان مورا و سواحل زیبای آن اشاره کنیم که در سفر خود حتما باید به آنها سر بزنید. صنایع دستی موجود در بندر گز شامل گليم‌ بافي، نمد مالي و سوزن‌ دوزي است.

بندر فریدون کنار – مقصد محبوب مسافران

این بندر در سواحل استان مازندران و ما بین شهر های بابلسر و محمود آباد قرار دارد. این بندر در سال ۱۳۶۹ به عنوان یک بندر در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و اسکله موجود در آن در سال های ۷۴ تا ۸۱ ساخته شد. بندر فریدون کنار نیز در لیست بهترین بنادر شمال ایران قرار دارد و با توجه به جایگاهش در عرصه حمل و نقل دریای و تجاری، دارای اهمیت نسبتا بالایی است.

بنادر شمالی کشورشهر فریدون کنار از شمال به روسیه منتهی می شود و در بخش های غربی، شرقی و جنوبی خود با شهرهای محمود آباد، بابل و آمل هم مرز است. شهر و بندر فریدون کنار، بعد از چالوس؛ دومین مقصد سفری و گردشگری شمال کشور است. از جاذبه های گردشگری و سفری بندر و شهر فریدون کنار می توانیم به ساحل ماسه ای به امتداد ۱۰ کیلومتر اشاره کنیم که زیستگاه بین المللی درنای سیبری در ایران است و تنها زیستگاه ایران و در زمره چهار زیستگاه نادر این نوع درنا است.

دامگاه پرندگان ازباران و سوته، زمین های شالیزاری، بازار فصلی پرندگان وحشی، باغ پرندگان، پارک ساحلی لاله و پارک جزیره از دیگر مکان های توریستی و دیدنی این شهر زیباست.

بهترین بنادر ایران در جنوب کشور برای تفریح و سفر

۱- بندر شهید رجایی، مهمترین بندر تجاری ایران

هزینه زندگی و حتی سفر به بندر عباس به نسبت دیگر بنادر ایران بالاتر است. شاید به دلیل وجود راه های فرامرزی برای ارتباطات بازرگانی از کشورهای مختلف این بندر به دیگر بنادر ایران، این ویژگی منحصر به بندرعباس شده است. این بندر جنوبی آب و هوای بسیار گرم و مرطوبی دارد اگر طرفدار فصل تابستان هستید حتما به این بندر دوست داشتنی سفر کنید چرا که تابستان در این بندر بیش از ۹ ماه ادامه دارد. پس بهتر است برای سفر به بندرعباس فصل های زمستانی یا پاییزی را مد نظر قرار دهید.

بندر عباس بهترین بندر جنوب کشورگرمترین درجه حرارت بندرعباس ۴۴ درجه سانتیگراد و همچنین دمای ۴ درجه سانتیگراد برای سرد ترین روزهای بندر عباس به ثبت رسیده است. اگر برای تفریح به این بندر دوست داشتنی سفر می کنید، بد نیست کمی از عادات غذایی بندری ها هم اطلاع داشته باشید. مردم بندر عباس طبع غذایی تند را ترجیح می دهند و در بیشتر غذاهای بندر طعم فلفل و ادویه های مختلف مشهود است.

همچنین ماهی جزو اصلی ترین غذای مردم این منطقه به حساب می آید و مسافرانی که به این بندر سفر می کنند بدون خوردن ماهی های مخصوص و خوشمزه این منطقه به سفر خود پایان نمی دهند. صنایع دستی زیبای بندر مانند گلابتون دوزی، حصیربافی پارچه سوزن دوزی شده و صنایع دریایی در کنار محصولاتی مانند خرما، مرکبات، ماهی و میگو برای خرید سوغاتی بسیار پر طرفدار است.

اگر به دنبال سفری ارزان قیمت هستید سفر به بندرعباس را فراموش کنید مگر اینکه با خرید بلیط قطار تهران بندرعباس کمی در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

۲- چابهار، بندر همیشه بهار

همانطور که از اسم این بندر زیبا می خوانیم، در تمامی چهار فصل سال آب و هوای بهاری در این منطقه قابل تشخیص است شاید دلیل وجود چنین آب و هوایی نزدیکی چابهار به منطقه استوایی است.

بندر چابهارشاید در نگاه اول به نظر بیاید این بندر به دلیل قرار گرفتن در نردیکی شهرهای محروم کشور برای گردشگری مناسب نیست و جذابیت خاصی ندارد. اما اگر کمی اطلاعات خود را بالا ببریم متوجه می شویم که این ناحیه دارای بهترین کرانه اقیانوسی دنیاست و همچنین جزو پر رونق ترین مناطق آزاد ایران به حساب می آید. به عقیده بسیاری از ایرانگردان بندر چابهار بهشت ناشناخته ای است که تنها با بازدید از آن می توانیم به زیبایی هایش پی ببریم.