سوغات کرمان چیست؟

سوغاتی های کرمان

در این مطلب به معرفی سوغات و صنایع دستی کرمان می پردازیم تا در سفر به کرمان دست خالی بازنگردید. شما را با معروفترین سوغات کرمان آشنا می کنیم و گشتی هم در دنیای صنایع دستی کرمان می زنیم. همراه مان باشید…

شیرینی های کرمانی

کماچ سهن

کماچ سهن یکی از شیرینی های ستی استان کرمان است که ماده ی اولیه ی آن جوانه گندم است و برای پخت این شیرینی باید جوانه گندم را خیس کرد. جوانه ی گندم اصلی ترین ماده ای است که در پخت آن استفاده می شود و از مواد دیگری که در این شیرینی استفاده می شود یکی زیره ی کرمان است و یکی هم دارچین. برای پخت این شیرینی اول از همه خمیر آن را با جوانه گندم درست می کنند و بعد از زدن مواد گفته شده به آن، خمیر به ۲ قسمت تقسیم می شود که روی یکی از خمیرها، خرما و گردو و یا خرما و پسته ریخته می شود و بعد از این که مواد روی آن ریخته شد، خمیر دوم را روی آن قرار می دهند. این شیرینی از محبوب ترین سوغاتی های کرمان است که بین کرمانی ها هم طرفدارارن زیادی دارد.

کماچ سهن

کلمپه

کلمپه هم یک نوع کلوچه است که بیشتر در مناطقی مثل بم پخت می شود، در این کلوچه خمیر را باهل، گلاب و دارچین معطر می کنند و بعد مخلوطی از گردو و خرما را در داخل آن قرار می دهند. بعضی ها این کلوچه را با روغن حیوانی هم درست می کند اما در آخر روی همه ی آن ها باید پودر پسته و یا کنجد ریخته شود. مورد جالبی که در مورد این کلوچه جود دارد  این است که می توان آن را با قالب های مختلفی درست کرد و به همین دلیل است که در شکل های مختلفی دیده می شود.

See the source image

قطاب

فرقی ندارد که کجای ایران هستید در هر صورت مطمئنا تا حالا نام قطاب را شنیده اید و حداقل یکبار این شیرینی خوشمزه را تست کرده اید. قطاب یکی از خوش مزه ترین و اصیل ترین شیرینی های ایرانیاست که بیس بادامی دارد در پخت این شیرینی از خاکه قند و بادام استفاده می شود و انواعی دارد و هم نوع یزدی  هم نوع کرمانی آن موجود است که در سفر به کرمان مسلما باید نوع کرمانی آن را به عنوان یکی ازبهترین سوغاتی های یزد خریداری کنید در هر صورت نوع کرمانی این شیرینی پسته ای  یا گردویی است و در لایه ی بیرونی آن هم از خاکه قند برای تزیین استفاده می شود جالب است بدانید که این شیرین قدمت طولانی ای دارد و گفته می شود که قدمت پخت آن به دوران هخامنشیان برمی گردد!

See the source image

قوتو و قوات

شاید تا به حال نام قوتو را شنیده باشید شیرینی ای که در سفر به استان یزد هم در فروشگاه هایش می توانید خریداری کنید، و در واقع گفته می شود که ریشه ی کرمانی دارد. در این نوع شیرینی، مغزهای مختلف مثل مغز گندم، جو، کنجد و انواع گیاهای دارویی را با هم مخلوط می کنند و آن ها را با هم آسیاب می کنند و بعد آن را به شکل یک شیرینی منجسم و محکم در می آورند و آن ها از این شیرینی ها معمولا در پذیرایی از مهمان های خود استفاده می کنند، این شیرینی را می توان در شیر و یا آب حل کرد.

قوتو

فالوده کرمانی

درست است که جایگاه اول این دسر خوشمزه مربوط به شیراز است اما این خوشمزه ی یخی فقط منحصر به شیراز نیست و کرمانی ها هم تبحر خاصی در درست کردن آن دارند به طوری که فالوده حالا دیگر به یکی از سوغاتی های کرمان تبدیل شده است. این دسر خوش طعم از رشته های باریک نشاسته که در آب و شکر قرار داده می شوند، به دست می آید و بسیار هم پر طرفدار است به خصوص در روزهای گرم سال طرفداران زیادی دارد. البته نوع کرمانی فالوده که به آن پالوده هم می گویند با نوع شیرازی اش متفاوتی است و در نوع کرمانی آن از عرق نعنا و عرق بیدمشک هم به عنوان چاشنی استفاده می شود و در آخر هم برای تزیین آن از تخم شربتی استفاده می شود. در سفر به کرمان اگر به بستنی فروشی های سنتی آن رفته حتما فالوده کرمانی را امتحان کنید.

فالوده کرمانی

 

پته دوزی

تا به این جا صحبت از سوغاتی های خوردنی کرمان بود  اگر بخواهیم یکی از سوغاتی های کرمان را از نوع غیر خوردنی اش معرفی کنیم باید به پته دوزی اشاره کنیم. پته دوزی در واقع نوعی رودوزی است که در بین زنان و دختران این استان جایگاه ویژه ای دارد  و نوعی سوزن دوزی قدیمی است که در سفر به این ناحیه از ایران می توانید پته های زیبا و کار شده ی کرمان را به عنوان یکی از سوغاتی ها خریداری کنید.

پته دوزی

  آجیده دوزی

آجیده دوزی نام‌های دیگری مثل لایه‌دوزی و پنبه‌دوزی هم دارد. آجیده دوزی یکی از رودوزی های سنتی و باسابقه‌ی ایرانی است. در آجیده دوزی لایه‌ای از پنبه بین دو لایه پارچه قرار می‌گیرد و سپس با دوخت روی پارچه، نقوش و طرح‌های ظریف و برجسته ایجاد می‌شود

آجیده دوزی

گبر دوزی

یکی دیگر از صنایع دستی سنتی کرمان که به آن گبردوزی یا زرتشتی دوزی گفته می شود مربوط به زمان زرتشیان است که تاکنون در این استان رواج دارد و به عنوان یکی از جذاب ترین سوغاتی های کرمانی محسوب می شود. رنگ‌های مورد استفاده در گبردوزی، رنگ‌های روشن و زنده مانند سرخ، سفید و سبز است.

گبر دوزی

گلیم شیریکی پیچ

یکی دیگر از سوغاتی های کرمان گلیم شیریکی است که در روستای دارستان به عنوان دهکده ی جهانی گلیم در سازمان علمی، فرهنگی سازمان ملل یونسکو به ثبت رسیده است. گلیم شیرکی پیچ در گذشته فقط به شکل گلیم بافته می‌شد اما امروزه به شکل ترکیبی از گلیم و قالی بافته می‌شود. در این نوع گلیم برخلاف انواع دیگر گلیم که در آنها پود باعث شکل ‌گیری محصول می‌شود، پود نقشی در بافت ندارد و فقط تارها را به یکدیگر متصل می‌کند و باعث استحکام درگیری نخ خامه با تارها می‌شود.