سوغات قشم

سوغاتی های جزیره قشم

جزیره قشم یکی از معرف ترین و بزرگترین جزیره های ایران است که در تنگه هرمز قرار دارد. این جزیره مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است و وسعت آن معادل ۱۵۰۰ کیلومترمربع می باشد. ویژگی های طبیعی منحصربه فردی در این جزیره وجود دارد که گزینه های مناسبی برای سفر به شمار می روند، قطعا وقتی به سفر می روید دوست دارید بدانید که چه چیزی نماد آن شهر است تا با خودتان هنگام بازگشت بیاورید. از همین رو الی گشت در این مطلب قصد دارد تا سوغاتی های جزیره قشم را خدمتتان معرفی کند تا هنگام خرید بدانید چه باید بخرید.

سوغاتی های جزیره قشم

صنایع دستی حصیری

از آنجایی که آب و هوای این جزیره گرم و خشک است محصولات حصیری بسیار کاربردی و مفید هستند، از همین رو صنایع دستی حصیری در این جزیره بسیار رونق دارد. محصولاتی که می توانید بخرید نیز شامل سینی گرد و بزرگ به نام سپ، دمکش، گلدان حصیری، ظرف میوه و ظرف نگهداری نان کفه نیز هستند. حصیرباقی به عنوان رایج ترین و معمول ترین صنعت دستی استان هرمزگان معروف است چرا که مواد این صنعت که حصیر باشد از درخت خرما تهیه می شود و در این جزیره به وفور می تواند حصیر پیدا کرد. هنرمندان این ناحیه با خلاقیت هایی که دارا هستند اقدام به بافت مدل های مختلف صنایع دستی می نمایند.

حصیربافی

ادویه ‌های جنوبی

آوازه ی ادویه های جنوبی را همه حتما شنیده اند و از غذاهای خوشمزه ی آن ها مشخص است که حتما باید در سفرتان به قسم مقداری ادویه جنوبی هم تهیه کنید. در قشم می‌توانید این ادویه‌های متنوع را از مغازه‌های مختلف خریداری کنید و به غذاهای‌تان عطر و طعم جنوبی اضافه کنید.

ادویه های حنوبی
صنایع گلیم بافی و رودوزی های سنتی

 

صنایع دستی یکی از برگزیده ترین سوغاتی های این جزیره است، گلیم بافی و رودوزی های سنتی تولیدات زنان و دختران این منطقه است همین خود سبب رونق این بازار در قشم بشود و افراد بسیاری در این زمینه در حال فعالیت هستند. گلیم بافی و رودوزی و نواربافی در این منطقه یکی از سنت هایی است که از قدیم در این منطقه وجود داشته و هنوز هم به عنوان یکی المان های برجسته از این استان در بین عموم مردم رواج دارد. انواع و اقسام نوارهاى تزئینى لباس (شک ‌بافى)، رودوزى و سوزن‌دوزى (خوس‌ دوزى، گلابتون ‌دوزى)، ساخت محدود عود به عنوان ساز سنتى، توربافى و گرگوربافى تنها بخشی از هنر زنان این منطقه است.

امروز رشته های جدیدی نظیر قالی بافی، گلیم بافی، نگارگری، حصیر و سبدبافی نیز به صنایع دستی قشم اضافه شده است و امید از است که با این کار سبب ایجاد اشتغال در این منطقه شده اند.

صنایع گلیم بافی قشم

خرید لباس در مراکز خرید قشم

از آن جایی که جزیره قشم به دریا نزدیک است بنابراین مراکز خرید پربار و متنوعی دارد و می توانید در طول سفرتان به مراکز خرید متعددی در این جزیره وجود دارد بروید و لباس هایی باکیفیت و با قیمت مناسب را برای خودتان یا برای بستگانتان بیاورید. هنگام رزرو هتل قشم به سراغ آن هایی بروید که به این مراکز خرید نزدیک باشند.

صنایع دستی دریایی

جای جای این جزیره ی جنوبی ایران دیدنی است، سوغاتی جذاب دیگری که می توانید در سفرتان به قشم تهیه کنید صنایع دستی دریایی است. هنگامی که در این جزیره عملیات جزر و مد دریا رخ می دهد تعداد زیادی صدف، حلزون و بقایای آبزیان خلیج فارس در سواحل این جزیره می ریزند. اهالی بومی این منقطه با جمع آوری آن ها و به کاربردنشان در تابلوهای برجسته اقدام به ارائه محصولات بومی و جذابی می نمایند. مواد اولیه‌ی مصرفی شامل پوسته‌ی حلزون‌ها، صدف‌ها، استخوان ماهی، گوش ماهی و مرجان است و برای اتصال قطعات انتخاب شده از چسب بی‌رنگ استفاده می‌کنند.

صنایع دستی دریایی

 

کیک سنتی هلر

در نزدیکی جزیره ی قشم حدود ۱۸ کیلومتری آن روستایی به نام هلر وجود دارد که در آن دو کارگاه شیرینی پزی و حلواپزی وجود دارد و شیرینی های محلی متعددی در این دو کارگاه تهیه می شود. از معروف ترین شیرینی هایی که در این روستان پخته می شود کیک هلر است که نوعی کیک اسفنجی بوده و از ترکیب آرد، تخم مرغ، شکر و وانیل تهیه می شود. در قشم، بیشتر شیرینی‌ فروشی‌ها کیک هلر دارند. از آنجایی که این کیک را در هیچ جای دیگر دنیا نمی‌توانید پیدا کنید بهترین انتخاب به عنوان سوغات است.

نان تموشی و نان‌های محلی

در قشم، بیش از ۲۰ نوع نان محلی پخته می‌شود که یکی از مشهورترین آن‌ها نان تموشی است. برای پختن نان تموشی، ابتدا خوب تابه را داغ می‌کنند و بعد آرد را با آب مخلوط و تکه‌ای از خمیر درست شده را با دست برمی‌دارند و لایه‌ی نازکی روی تابه پهن می‌کنند. روی آن پنیر یا تخم مرغ می‌ریزند و وقتی آماده شد با سس مهیاوه یا ماهی آبه که سسی است تهیه شده از آب ماهی، نمک، خردل، گشنیز و رازیانه می‌خورند. علاوه بر این نان تموشی را با سس سوراغ هم می‌توان خورد که آن هم سسی معروف در نواحی جنوبی ایران است. سوراغ سسی است که از مخلوط ماهی حشینه، آب، نمک، گل سرخ و پوست نارنج تهیه می‌کنند و با نان‌های محلی می‌خورند. از دیگر نان‌های خوش‌طعم قشم باید از نان رخنه، نان دستی که نان مردم محلی قشم است، نان خمیر، نان بالاتاوه و نان کروسی یاد کرد.

نان تموشی

خرما مشهورترین محصول جنوب ایران

خرما هم مقوی ترین سوغاتی است که از جزیره قشم می توانید همراه خودتان بیاورید. محل رویش این میوه ی خوشمزه در نواحی جنوبی ایران و حیف است شما این همه راه تا قشم بروید  خرما با خودتان نیاوید. در بازارهای مختلف می‌توانید انواع  و اقسام خرمای تازه و باکیفیت را خریداری کنید.

خرما

بازار قدیمی قشم

برای اینکه بتوانید سوغاتی ها و همینطور صنایع دستی که در بالا به آن ها اشاره کردیم را تهیه کنید می توانید به بازار قدیمی قشم بروید و یادگارهایی از سفرتان به قشم همراه خودتان داشته باشید. یکی از سوغاتی های دیگری که در این بازار به وفور خواهید دید شلوارهای نواردوزی شده است. اگر قصدتان خرید سوغات برای بچه‌هاست اسباب‌بازی‌هایی که با صدف و حلزون ساخته‌ ‌شده‌اند می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. از دیگر سوغاتی های بسیار محبوب جزیره قشم می توان به عسل جنگل حرا و روغن کوسه نیز اشاره کرد.