جاهای دیدنی فرانکفورت

فرانکفورت شهری قدیمی است که روی رودخانه اصلی (River Main) قرار گرفته و به همین دلیل نام کامل این شهر Frankfurt am Main است. این شهر از زمان‌های گذشته مرکزی تجاری و اقتصادی مهمی در آلمان بوده است. بخش‌های چشم‌گیری از فرانکفورت آلمان با داشتن ساختمان‌های مرتفع در محل‌های اقتصادی خود، جلوه‌ای از آمریکای شمالی را به نمایش می‌گذارد به همین دلیل گاهی این شهر را با نام‌ها مستعار Mainhattan و Chicago on Main می‌نامند.

فرانکفورت مدت‌هاست که مرکز مهمی برای فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری شده است و همچنین جزو شهرهای برتر و مناسب برای زندگی و انجام فعالیت‌های اقتصادی است. رویداد‌های فرهنگی مهم جهان مثل نمایشگاه کتاب فرانکفورت و مجتمع نمایشگاهی تجاری فرانکفورت از جمله دلایل برتر شناخته شدن فرانکفورت آلمان هستند.

 

فرانکفورت به دلیل داشتن موزه‌های زیبای هنر، علم و تاریخ هم مشهور است. هم‌چنین این شهر، مکان مناسبی برای گشت و گذار و پیاده‌روی است. یکی از تورهای پیاده‌روی مشهور فرانکفورت، عبور از روی رودخانه ماین از طریق پل پیاده‌روی Eiserner Steg است که در سال 1911 احداث شده است. این پل ارتباط بین زاکسن هاوزن (Sachsenhausen) و مرکز شهر را برقرار می‌کند.

 

۱. رومربرگ؛ مرکز شهر قدیمی فرانکفورت

به دور از سازه‌های بلند و مرتفع، در قلب شهر قدیمی فرانکفورت یا آلتشاد (Altstadt)، میدان رومربرگ با شکل مربعی نامنظم و فواره عدالت (Gerechtigkeitsbrunnen) قرار دارد است. در بخش‌های مختلف رومربرگ، خیابان‌های سنگ‌فرش شده، ساختمان‌های چوبی و جزییات تاریخی مخلتفی را خواهید دید. البته همه آنها بازسازی هستند، چون در طول جنگ جهانی اول و دوم، بسیاری از بخش‌های فرانکفورت قدیمی نابود شد. این میدان یکی از زیباترین میدان‌های عمومی و از جاذبه های گردشگری فرانکفورت آلمان است؛ که در عین زیبایی، محل قرارگیری جاذبه‌های گردشگری و اماکن تفریحی زیادی در مرکز شهر قدیمی است. این میدان تاریخی قبلاً مکانی برای اولین نمایشگاه‌های تجاری فرانکفورت در قرن سیزدهم بود. امروز هنوز هم میزبان بازار تاریخی کریسمس است.

خانه تاریخی ورتایم

 

از نکات جالب توجه در این محل وجود مغازه‌های روباز، Römer و 11 ساختمان کنار هم که تالار قدیمی شهر قرون وسطایی (Altes Rathaus) را تشکیل داده‌اند، است.

سالن شهر جدید (Neues Rathaus) ساخته شده در سال 1908، کلیسای گوتیک قرن چهاردهمی سنت لئونارد؛ و کلیسای سنت نیکلاس و ناقوس معروف آن از جاذبه‌های دیگر در محدوده رومربرگ هستند.

موزه تاریخی فرانکفورت همراه با مجموعه‌های دیدنی خود هم یکی از مناطق دیدنی فرانکفورت در رومربرگ است. این موزه که در سال 1878 تاسیس شده مجموعه‌ای غنی از قرون وسطی تا مدرن را در خود جای داده و طراحی معماری ساختمان سنتی آن به سبک Ostzeile است.

 

یکی از جاذبه های گردشگری فرانکفورت خانه تاریخی ورتایم (Haus Wertheym) تنها بنای قدیمی در بخش قدیمی فرانکفورت است که از حملات هوایی سال 1944 جان سالم به در برده است و اکنون به عنوان رستوران استفاده می‌شود.

 

۲. کلیسای جامع فرانکفورت

کلیسای جامع فرانکفورت با نام کامل، کلیسای جامع سنت بارتولومائوس (Dom St. Bartholomäus) از سنگ‌های قرمز به سبک گوتیک، بین قرن سیزدهم و پانزدهم میلادی ساخته شده است. این کلیسای جامع با یک برج 95 متری هنوز هم مانند یک آسمان خراش در شهر خودنمایی می‌کند. برای رسیدن به بالای برج باید 328 پله را طی کنید.

 

تعداد معدودی از کلیساهای آلمان به عنوان کلیسای جامع امپراطور معرفی می‌شود ولی این کلیسا از سال 1562 تا 1792به عنوان کلیسای منتخب برای تاج‌گذاری امپراطورها انتخاب شد.

 

در پایین برج، صلیبی با شکوه ساخته شده توسط Hans Backoffen در سال 1509 خودنمایی می‌کند. از دیگر جاهای دیدنی فرانکفورت در این کلیسا، قبر پادشاه گونتر فون شوارتزبورگ است. این پادشاه در سال 1349 میلادی در فرانکفورت گذشته بود. همچنین تعداد زیادی محراب بنا شده از قرن‌های 15 و 16 میلادی و بسیاری آثار باستانی دیگر در کلیسای جامع فرانکفورت قرار دارند که مورد علاقه گردشگران هستند.

کلیسای جامع فرانکفورت - جاهای دیدنی فرانکفورت

 

۳. هاوپ واخه

میدان هاوپ واخه (Hauptwache) در وسط شهر و در یکی از شلوغ‌ترین مناطق عابر پیاده فرانکفورت واقع شده است. معنی کلمه هاوپ واخه «نگهبان اصلی» است این محل به دلیل ترکیبی بودن بناهای تاریخی زیبا و سازه‌های مدرن تبدیل به یکی از مناطق دیدنی فرانکفورت شده است.

قابل توجه‌ترین ساختمان در هاوپ واخه خانه نگهبان قدیمی باروک است که احتمالا نام این میدان تاکیدی بر آن دارد. این میدان در سال 1730 ساخته شد و زمانی محل زندان فرانکفورت و بعدها محل ایستگاه پلیس فرانکفورت بود.

 

میدان هاوپ واخه از مناطق اصلی خرید در فرانکفورت است. یک مرکز خرید بزرگ زیرزمینی میدان را تبدیل به یکی از جاذبه گردشگری فرانکفورت آلمان کرده است. همچنین این میدان محل تلاقی خیابان‌های تجاری فرانکفورت است. خیابان زایل (Zeil) در سمت شرق محل بسیار دوست داشتنی برای پیاده‌روی و خیابان کایزاشتراس (Kaiserstraße) با مکان‌های تفریحی بیشماری که دارد، در جنوب غربی آن قرار گرفته‌اند.

هاوپ واخه ایستگاه اصلی قطار شهری است که در سال 1888 ساخته شده و یکی از بزرگ‌ترین ایستگاه‌های قطار در اروپا است.

هاوپ واخه - جاهای دیدنی فرانکفورت

۴. خانه قدیمی اپرا

خانه اپرای قدیمی (Alte Oper) در قلب میدان اپرای فرانکفورت (Opernplatz) واقع شده و در سال 1880 به سبک رنسانس ایتالیایی ساخته شد. در زمان جنگ جهانی دوم تخریب شد، در سال 1981 به عنوان یکی از مهم‌ترین مکان‌های برگزاری کنسرت در فرانکفورت بازسازی و دوباره بازگشایی شد.

 

ساختار جدید دارای یک سالن کنسرت با تابلو فوق‌العاده مدرن است. البته در این مکان دیگر اپرای اجرا نمی‌شود اما کنسرت‌هایی شامل جاز، ارکسترهای سمفونیک، فیلارمونیک مجلسی، پیانو‌ها و نوازندگی‌های دیگر برگزار می‌شوند.

خانه قدیمی اپرا - دیدنی های فرانکفورت

۵. قبرستان قدیمی یهودیان فرانکفورت
قبرستان قدیمی یهودیان (Old Jewish Cemeteries) از جاهای دیدنی فرانکفورت است که قدمت آن به قرون وسطی برمی‌گردد. حدود یک سوم از سنگ قبرهای اصلی گورستان، از قرن سیزدهم تا 1828 قدمت دارد و از تخریب نازی هم جان سالم به در برده‌اند. البته بسیاری از این سنگ قبرها به همه طرف خمیده شده‌اند که اثرات بمباران جنگ جهانی دوم را نمایش می‌دهد.

 

در سال 1996 یک دیوار قبرستان به عنوان ادای احترام به یهودیان این شهر به یادبود تبدیل شد. روی این دیوار مکعب‌هایی قرار دارند که نام 11000 یهودی فرانکفورت که در هولوکاست درگذشتن، بر آنها حک شده است. بازدیدکنندگان سنگریزه‌ها را بر بالای این مکعب‌ها قرار می‌دهند تا مطابق با آیین یهود، نشان دهند که هنوز به یاد آنها هستند.

قبرستان قدیمی یهودیان فرانکفورت

 

۶. ساختمان IG Farben

ساختمان IG Farben از جاهای دیدنی فرانکفورت با ظاهری زیبا ولی گذشته‌ای وحشتناک است. این ساختمان سنگ مرمری با باغ‌های جذاب، در اواخر سال 1920 ساخته شد تا محل بزرگ‌ترین شرکت شیمیایی جهان به نام Interessengemeinschaft Farbenindustrie باشد.

 

این شرکت در طول جنگ جهانی دوم، همان گازی را تولید می‌کرد که نازی‌ها با آن به نسل‌کشی یهودیان می‌پرداختند. این بنا امروزه به دانشگاه گوته تبدیل شده است ولی برای بازدید عموم هم در دسترس قرار دارد. بنای ساختمان از لحاظ معماری جالب توجه است.

ساختمان IG Farben - جاهای دیدنی فرانکفورت

۷. برج اشنهایمر

برج اشنهایمر (Eschenheimer Turm) در اوایل دهه 1400 ساخته شده است و بهترین یادگاری از دیوارهای شهر قدیمی فرانکفورت است. برج به عنوان یکی از جاهای دیدنی فرانکفورت با ارتفاع 47 متر، بر منطقه دروازه اشنهایمر مسلط است و ابعاد آن همه گردشگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

امروزه در این برج کافه و سالن اجتماعاتی برای استفاده علاقه‌مندان تاریخ و گردشگران طراحی شده است.

برج اشنهایمر - مکان های دیدنی فرانکفورت

۸. برج اصلی

فرانکفورت در لیست پایدارترین شهرهای جهان از نظر مصرف انرژی قرار دارد. نمونه‌ای از این بهره‌وری انرژی را در برج اصلی (Main Tower) خواهید دید. این برج با 200 متر ارتفاع حدود 2550 پنجره دارد. با باز کردن آنها هوا در کل برج جریان پیدا کرده و نیاز به سیستم تهویه را برطرف می‌کند. از دیگر جاذبه های گردشگری فرانکفورت آلمان، مرتفع‌ترین باشگاه بدنسازی اروپاست که در این برج قرار دارد. در کمتر از یک دقیقه، آسانسور برج اصلی بازدیدکنندگان را تا طبقه 56 بالا می‌برد. البته اگه دوست داشته باشید می‌توانید از 1100 پله بالا بروید.

 

اگر برای دیدن برج اصلی رفتید فقط وقت خودتان را صرف تماشای برج نکنید. از خوردن یک غذای دل‌چسب در رستوران برج همراه با دیدن مناظر زیبای فرانکفورت لذت ببرید.

برج اصلی - جاهای دیدنی فرانکفورت

 

۹. برج بندر غربی

برج بندر غربی (WESTHAFEN TOWER) آسمان خراش 30 طبقه در فرانکفورت است که در سال 2004 توسط اشنایدر و شوماخر طراحی شده است. این برج اولین ساختمان بلند در بندر غربی سابق فرانکفورت است. از بالای ساختمان می‌توانید از دیدن منظره‌های افق فرانکفورت و رودخانه ماین لذت ببرید.

 

طراحی غیرمعمول برج باعث کاهش مصرف انرژی در آن می‌شود. برج بندر غربی مانند استوانه است اما طبقه‌های شکل مربعی دارند. برای خنک کردن هوای داخل ساختمان هم از آب رودخانه ماین استفاده می‌شود.

برج بندر غربی - دیدنی های فرانکفورت آلمان

 

۱۰. خیابان زایل

مشهورترین خیابان برای خرید در فرانکفورت خیابان زایل (ZEIL) است. شهرت این خیابان مربوط به دوره جدید نیست، حتی در اوایل قرن نوزدهم هم این خیابان همیشه مرکزی برای خرید بوده است.

خیابان زایل - جاهای دیدنی فرانکفورت

در خیابان زایل می‌توانید انواع فروشگاه مارک‌های پیشرو جهان مانند آدیداس، کلوین کلین، سوارفسکی، H&M و بسیاری دیگر را پیدا کنید. پس بی‌تردید خیابان زایل یکی از جاهای دیدنی فرانفورت برای عاشقان خرید است. البته جای نگرانی نیست. می‌توانید چیزهای متنوعی را با بودجه‌های مختلف را اینجا پیدا کنید.

۱۱. کلاینمارکتال

بازارها همیشه مکان مناسبی برای شناخت شهرهای هستند. کلاینمارکتال (Kleinmarkthalle) در فرانکفورت هم بازاریست که روزانه بسیاری از افراد محلی در آن خرید می‌کنند. هیچ چیز در فرانکفورت به اندازه این بازار کالاهای دو طبقه پر جنب و جوش نیست.

 

قدمت کلاینمارکتال به عنوان یکی از جاهای دیدنی فرانکفورت به سال 1954 می‌رسد. این سالن با 1500 متر مربع مساحت 150 غرفه دارد و بعضی از آنها بهترین غذاهای آلمان را به فروش می‌رساند. کلاینمارکتال مکان مناسبی برای امتحان کردن یک چاشنی سنتی به نام سس سبز (Frankfurter Grüne Soße) است. همین طور می‌توانید انواع کالباس، پنیر و شیرینی محلی را هم آنجا تست کنید.

کلاینمارکتال - جاهای دیدنی فرانکفورت

۱۲. باغ پالم

یکی از جاهای دیدنی فرانکفورت آلمان واقع در Bockenheimer Landstraße، باغ زیبای پالم (Palmengarten) به وسعت 54 هکتار است. این بزرگ‌ترین باغ گیاه‌شناسی آلمان در سال 1871 افتتاح شد و از همان زمان مورد توجه عموم قرار گرفت.

باغ پالم نمایشگاه گیاه‌شناسی دوست داشتنی در فضای باز است که می‌توانید حدود 60000 گونه گیاهی را در آن ببینید. با توجه به موقعیت جغرافیای گیاهانی که در آن وجود دارد، تعدادی گلخانه با شرایط محیطی گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری در آن خواهید دید. در باغ پالم امکان پیک‌نیک، بازی کودکان و قایق‌رانی هم برای گردشگران وجود دارد.

 

برج مخابراتی با نام Europaturm با ارتفاع 337 متر در نزدیکی باغ پالم قرار دارد و می‌توانید با پیاده‌روی کوتاهی به آن برسید و از بالای مناظر زیبای اطراف شهر را ببینید.

باغ پالم - جاهای دیدنی فرانکفورت

 

۱۳. باغ وحش فرانکفورت
باغ وحش فرانکفورت با مساحت 32 هکتار، محل زندگی 4500 حیوان از حداقل 510 گونه مختلف است. این باغ وحش در سال 1858 تاسیس شد و دومین باغ وحش قدیمی آلمان و جاهای دیدنی فرانکفورت است.

 

بخش دریایی Exotarium آن شامل موجودات دریایی، خزندگان و تمساح‌ها است. در جنگل Borgori باغ وحش فرانکفورت انواع میمون‌ها زندگی می‌کنند. سالن پرندگان هم از دیگر جاذبه‌های باغ وحش است. حتی اگر دوست دارید در مورد موجوداتی که زندگی شبانه دارند، اطلاعات داشته باشید هم باغ وحش فرانکفورت این موقعیت را فراهم کرده است.

باغ وحش فرانکفورت

۱۴. موزه‌های فرانکفورت

فرانکفورت حدود 60 موزه با ابعاد مختلف دارد که 13 مورد آن در منطقه موزه‌ای قرار گرفته اند.

منطقه موزه فرانکفورت در ساحل جنوبی و شمالی رودخانه ماین واقع شده‌اند. که موسوم به Museumsufer یا Museum Embankment است. هر کدام از این 13موزه جایگاه ویژه بین المللی دارد. موزه های این منطقه شامل:

موزه اشتیدل؛ اصلی‌ترین موزه در منطقه موزه‌ای فرانکفورت
یکی از مکانهای دیدنی در فرانکفورت قدیمی، موزه اشتیدل (Städel) یا موسسه هنری اشتیدل و گالری شهرداری است این موزه با مجموعه عالی نقاشی‌های قرن چهاردهم، از مهم‌ترین موزه‌های از این کلاس جهانی در منطقه فرانکفورت است.

 

در این موزه آثاری از اساتید هنری مثل رامبراد، ورمیر، کویا، مونه، دگاس، بکمن و پیکاسو را خواهید دید. آثار مدرن‌تر هم شامل آثار بیکن و بازلیتز در موزه اشتیدل وجود دارند.

 

موزه اشتیدل؛ اصلی‌ترین موزه در منطقه موزه‌ای فرانکفورت

فرانکفورت مرکز تجاری آلمان، مملو از جاذبه‌های گردشگری
بزرگ‌ترین شهر ایالت هس آلمان، فرانکفورت، عنوان پنجمین شهر بزرگ آلمان را از آن خود کرده است. فرانکفورت مرکز تجاری و اقتصادی آلمان است ولی این تنها دلیل شهرتش نیست. گوناگونی جاهای دیدنی فرانکفورت، این شهر را برای گردشگران جذاب کرده است.

در طول جنگ جهانی دوم، فرانکفورت به وضعی در آمد که به چیزی فراتر از تعمیر نیاز داشت. شاید اگر بگوییم فرانکفورت دوباره ساخته شد، اشتباه نباشد. حتی بناهای قدیمی فرانکفورت مثل خانه اپرای قدیمی در واقع کمتر از 50 سال عمر دارد. البته بازسازی شهر به خوبی انجام شده و امروزه شما ویرانه‌ها را در فرانکفورت نمی‌بینید. همه آنها جای خود را به طراحی زیبایی شهری داده‌اند. تاریخ در کنار مدرن سازی شهری با هم جاهای دیدنی فرانکفورت به وجود آورده‌اند. تنوع موزه‌ها، پارک‌ها، مراکز خرید و بسیاری جاذبه گردشگری دیگر، فرانکفورت را منتخب گردشگران کرده است.