کشور زیبای آلبانی

آلبانی یکی از کشورهای کوچک جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا می باشد. شهر تیرانا پایتخت و همچنین بزرگ ترین شهر آلبانی است که یکی از شهرهای مهم و توریستی این کشور به حساب می آید. این کشور مهد تمدن، تاریخ و فرهنگ بسیار کهنی است که پیدایش سنگ های صد هزار ساله نشان از قدمت دیرینه آن دارد.

آلبانی کشوری است که از قرن بیستم با شهرهای قلعه ای، دره های بی نظیر، غذاهای خوشمزه، کوه ها و سواحل درخشان برای مردم دنیا شناخته تر شده است. یکی از دلایلی که این کشور را به جزو مناطق پر بازدید قرار می دهد، وجود پوشش گیاهی وسیع در سطح شهرهای آن است. از جاذبه های بی نظیر این کشور که توسط عثمانی ها ساخته شده است، شهر جیروکاسترا در دره درونیس است که امروزه تبدیل به موزه شده است. برای بازدید از شهرهای باستانی آلبانی از جمله پایتخت زیبای آن از خدمات و امکانات تور اروپا در کشور آلبانی در قصران گشت سفری رویایی را برای خود رقم بزنید.

شهرهای آلبانی:

تیرانا:

تیرانا بزرگ ترین شهر آلبانی با آب و هوای مدیترانه ای، کلیساهای متعدد و پارک های با شکوه به یکی از شهرهای توریستی در دنیا بدل شده است. پیاده روی در خیابان های پر جنب و جوش تیرانا با خانه های رنگارنگ، کافه های دلنشین، مجسمه های جذاب عثمانی ها، ایتالیایی ها و نقاشی های سوسیالیستی تجربه لذت بخشی است که توریستان از آن بی نصیب نمی مانند. امروزه صنعت گردشگری در این شهر رو به پیشرفت است و  یکی از مقاصد زیبا و مقرون به صرفه گردشگری برای فصل تابستان به شمار می رود. از جمله مناطق تفریحی و جذاب تیرانا می توان به کوهستان و تله کابین DAJTI، قلعه سنگی آپولونیا، برج آسمان تیرانا، ساحل دورس، ساحل ولره، محله سنگی Kruja می توان اشاره کرد.

 

دورس:

شهر ساحلی و مدرن دورس دومین شهر بزرگ بعد از تیرانا و اولین بندر کشور آلبانی است که دارای آب و هوای مدیترانه ای، فرهنگ ایتالیایی و یونانی است. سواحل دورس با فاصله نیم ساعته در غرب شهر تیرانا واقع شده است. این شهر بندری با تاریخ طولانی و چشمگیر، یکی از قدیمی ترین شهرهای ساحلی دریای آدریاتیک است که قدمت آن به قرن ۷ میلادی می رسد. این بندر دارای سواحل شن و ماسه ای، بلوارهای زیبای شهر، آب و هوای مطلوب فصل تابستان برای گردشگران می باشد. از جاذبه های بسیار مشهور که نظر بسیاری از توریستان را به خود جذب کرده است، موزه باستان شناسی و بزرگ ترین سالن آمفی تئاتر جزیره بالکان مربوط به قرن ۴ میلادی با ظرفیت ۲۰۰۰۰ نفر در این شهر است.

 

جاذبه های گردشگری و دیدنی آلبانی:

کوهستان و تله کابین Dajti تیرانا:

پارک کوهستانی dajti در ۲۵ کیلومتری شرق تیرانا واقع شده است. این پارک منطقه مهمی برای سکونت بسیاری از حیوانات پستاندار مانند خوک وحشی، روباه، خرگوش، خرس و گربه وحشی می باشد. بسیاری از توریستان برای دوری از مناطق پر مشغله شهری به این کوهستان می روند تا از آرامش و منظره طبیعی آن جا لذت ببرند. تله کابین dajti برای بالا رفتن از این کوهستان شما را به فاصله ۱۵ دقیقه ای به ارتفاع ۱۶۱۱ متری کوهستان می برد. اگر اهل پیاده روی باشید می توانید از مسیرهایی که برای آن تعبیه شده است از کوهستان بالا روید. در امتداد این مسیر می توانید از رستوران های سنتی آلبانیایی و هتل توریستی بریا استراحت و اقامت در این منطقه استفاده کنید.

 

برج آسمان تیرانا:

یکی از جاذبه های مدرن و زیبا در شهر تیرانا، برج آسمان است که در بالای این ساختمان یک منظره عالی از شهر را می بینید. رستوران لوکسی در بالای برج ساخته شده است که به مدت ۱ ساعت می چرخد و نمایی به صورت ۳۶۰ درجه از شهر تریانا به شما می دهد، بدون اینکه نیاز باشد شما از روی صندلی بلند شوید. ساعت بازدید از این برج از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۱۲ شب با بهترین غذاهای آلبانی هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا می باشد.

 

بازارچه سنگی Kruja:

روستای قرون وسطایی جذابی به نام Kruja در میان قله های کوستانی، دره های سرسبز و در امتداد دریای آدریاتیک یعنی ۳۰ کیلومتری شهر تیرانا قرار دارد. محله سنگی Kruja محله کوچکی است که علاوه بر مناظر طبیعی، اهمیت تاریخی فراوانی دارد که در قدیم نیز در قرن ۱۲ میلادی پایتخت اولین دولت آلبانیان بود. از جمله محل های پربازدید این منطقه بازارچه سنتی با قدمت قرن ۱۴ میلادی در کنار قلعه Skanderbeg قرار دارد. این بازارچه سنتی با صنایع دستی آلبانی، بسیاری از توریستان را برای خرید فرش های سنتی، عتیقه جات، لوازم نقره و مس، لباس های سنتی، ملیله دوزی، صنایع چوبی به خود جذب کرده است.

 

ساحل Vlore:

شهر ساحلی ولور سومین شهر بزرگ در سواحل جنوب غربی آلبانی است که با خط ساحلی بکر و دست نخورده حدود ۳۰ درصد از کل سواحل آلبانی را پوشش می دهد. ساحل فلور که در فاصله ۱۳۰ کیلومتری تیرانا واقع شده، اهمیت تاریخی فراوانی برای این کشور دارد. موزه های تاریخی و باستانی زیادی از جمله موزه مستقل در این شهر قرار گرفته است. ولور علاوه بر جاذبه های کهن و تاریخی، دارای سواحل زیبا و پارک های ملی و باستانی مانند پارک Orikum، پارک Amantia و پارک ملی Llogara برای گذراندن تعطیلات تابستانی است. آب و هوای مدیترانه ای یعنی آب و هوای تابستانی خشک، زمستان های خفیف و مرطوب، این ساحل را جزو مناطق پر بازدید کشور آلبانی قرار داده است.

 

قلعه سنگی آپولونیا:

یکی از آثار باستانی و تاریخی برجسته و مشهور در کشور آلبانی، شهر آپولونیاست که در امتداد سواحل Riviera و همچنان در نزدیکی دریا در آلبانی واقع شده است. برای بازدید از این شهر که حدود ۷ مایلی روستای Pojani است، ۱ الی ۲ روز زمان نیاز دارید تا از زیبایی های آن جا کاملاً لذت ببرید. قلعه سنگی آپولونیا معبد بزرگ و ثروتمندی در دوره باستان با قدمت حدود ۱۰۰۰ ساله بوده است که به الهه آرتمیس تعلق دارد. هنوز در این شهر ساختمان ها و خرابه هایی مانند کتابخانه، معابد، تئاترهای تاریخی و همچنین قوس پیروزی برای بازدید توریستان خارجی قرار دارد.