نکاتی که درمورد کنسل کردن بلیط هواپیما باید بدانید

وارد کردن نام و نام خانوادگی به همان صورت که در شناسنامه قید شده در هنگام خرید بلیط هواپیما اهمیت زیادی دارد. چراکه در غیر این صورت به احتمال زیاد شما به عنوان مسافر با مشکل رو به رو خواهید شد. علاوه بر این، در خصوص مشکلاتی که ممکن است برای نام و اطلاعات شخصی پیش بیاید، باید گفت که اسپلینگ یا هجی نام و نام خانوادگی خود را با اطلاعات داخل پاسپورت مطابقت بدهید. این موضوع اهمیت زیادی دارد و اگر این کار را انجام ندهید با مشکل مواجه خواهید شد.

عوامل تاثیر گذار در میزان جریمه کنسلی بلیط هواپیما:

1- بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی است یا خارجی

2- کنسل کردن بلیط برای زمان قبل از پرواز و زمانی که پرواز انجام گرفته است ( مدت زمان باقی مانده تا پرواز)

3- انواع کلاس های پروازی

4- قوانین ایرلاین مورد نظر

 

کدام بلیط ‌های هواپیما دارای امکان کنسلی هستند؟

در گام اول، به هر شکلی که بلیط خود را خریداری می نمایید، بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که چه نوع بلیطی را انتخاب کرده اید؛ علت هم این است که برخی از انواع پروازها امکان لغو ندارند، در حالی که برخی دیگر از بلیط ها را می توان بازگرداند.

 

در صورتی که بلیط هواپیمای شما از نوع سیستمی باشد، می توان آن را از زمان خرید تا 24 ساعت پیش از پرواز کنسل کرد. تا پیش از این زمان، بسته به این که چه نوع کلاس پروازی را رزرو کرده اید، می توانید با کسر مبلغی از هزینه بلیط سفر خود را لغو کرده و باقی پول خود را پس بگیرید. به طور معمول هزینه بلیط هم به حساب کسی که خرید را انجام داده است، واریز می شود.

 

کنسل کردن بلیط هواپیما,شرایط کنسل کردن بلیط هواپیما

نحوه استرداد بلیط هواپیما

 

کدام بلیط ‌های هواپیما دارای امکان کنسلی ندارند؟

اگر بلیط هواپیمای خود را از نوع چارتری تهیه کنید، درصورتی که به هر دلیل قصد داشته باشید تا پرواز خود را کنسل کنید، تمام هزینه بلیط هواپیما را از دست خواهید داد. به دیگر سخن، امکان استرداد بلیط هواپیمای چارتری وجود ندارد.

 

در چه شرایطی میتوان بلیط هواپیما را بدون جریمه استرداد کرد: 

تأخیر بیش از دو ساعت و باطل شدن پرواز شرایطی هستند که مسافر می‌تواند بدون جریمه نسبت به استرداد و کنسل کردن بلیط هواپیما اقدام کند.

 

آیا می توان بلیط دو طرفه را کنسل کرد؟

در بلیط های رفت و برگشت که معمولا در مسیرهای خارجی بیشتر دیده می شوند؛ در هر سمتی از سفر که استرداد را انجام داده باشند، شامل پرداخت جریمه خواهند شد. علاوه بر این، عبارتی به نام no show نیز در پرواز وجود دارد و به این معنی است که مسافر پرواز رفت خود را انجام نداده باشد. در این صورت، بخشی از هزینه بلیط به عنوان جریمه کسر می گردد و باقی به حساب فرد واریز خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که اگر مسافری 24 ساعت به پرواز بلیط خود را لغو کند، در سیستم ایرلاین ها به صورت no show نشان داده می شود و مشمول همان قواعد خواهد بود.