غار نمکدان در قشم

غار نمکدان از جاذبه های گردشگری قشم می باشد که به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان شناخته شده است.

هرمزگان یکی از استان های جنوبی ایران است که در شمال تنگه هرمز قرار گرفته است. جاذبه های گردشگری بسياري در این استان قرار دارد که با یک بار سفر نمی توانید از تمام آن ها بازديد به عمل بیاورید. یکی از این جاذبه ها که در این مطلب می خواهیم به آن اشاره کنیم، گنبد نمکی و غار نمکدان است که در استان هرمزگان واقع شده است.

غار نمکدان به نام های غار نمک قشم، غار نمکی 3N و غار سه مرد برهنه هم مشهور است، این غار نمکی در جزیرهٔ قشم است و طولانی ترین غار نمکی جهان می باشد.

 

غار نمکدان قشم,عکس های غار نمکدان,غار نمکی قشمغار نمکدان در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قشم قرار دارد

 

دلیل نام گذاری غار سه مرد برهنه
نام ابتدایی غار نمکدان، غار سه مرد برهنه است و داستان این نام گذاری به این دلیل است که سه متخصص اهل جمهوری چک وارد این غار برای کشف و نقشه برداری می شوند و در عمق غار به جایی می رسند که آب نمک غلیظ بود و راهی غیراز شنا برای رفتن به آن سمت غار نبود، این سه متخصص از آنجایی که تجربه داشتند که اگر با لباس به آب نمک بروند و پس از آن به راه رفتن در سطح غار ادامه بدهند به دلیل رسوبات نمک در لباس و سفت و سخت شدن لباس و چسبیدن به بدنشان قادر به راه رفتن نخواهند بود و لباسشان مانند یک تیکه چوب می شود، پس کاملاً برهنه شدند تا بتوانند برای کشف ادامهٔ غار از آب نمک عبور کنند. به همین دلیل چون این سه مرد به صورت برهنه این غار را کشف و نقشه برداری نموده اند نام این غار را غار سه مرد برهنه گذاشتند.

 

غار نمکدان قشم,موقعیت جغرافیایی غار نمکدان,غار نمکدان از جاذبه های دیدنی قشمعکس های غار نمکدان

موقعیت جغرافیایی غار نمکدان در قشم
غار نمکدان در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قشم در ساحل جنوب غربی این جزیره و در بطن گنبد نمکی قشم به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا قرار گرفته است. غارهای نمکی عموما در گنبدهای نمکی به وجود می آیند. درصورتی که گنبدهای نمکی در مناطق خشک و نیمه خشک از نظر اقلیمی مثل جنوب ایران واقع گردند، به دلیل بارش کم پدیدار شدن آنها در سطح زمین ماندگاری بیش تری داشته و در آنها احتمال بوجود آمدن غارهای نمکی بیش تر می باشد. در مناطق پرباران گنبدهای نمکی به دلیل انحلال زیاد سنگ نمک از بین رفته و فرصت ایجاد غار در آنها بسیار کم است و یا از وسعت و طول زيادي برخوردار نمی باشند.

 

غار نمکدان قشم,غار نمکدان از جاذبه های گردشگری قشم, فاصله غار نمکدان تا شهر قشمتصاویر غار نمکدان

 

توصیف غار نمکدان
در گنبد نمکی قشم پدیده‌های انحلالی سطحی و عمقی بسیاری وجود دارد که طویل‌ترین غار این مجموعه به نام (غار نمکدان 3) در قسمت جنوب‌ خاوری این گنبد با درازای (6400 متر) به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان شناخته می‌شود.

این غار نمکدان داراى یک دریاچه نمک به عمق یک متر در فاصله ۱۶۰ مترى دهانه ورودى است. این غار داراى چند تالار بزرگ و کوچک است که نخستین تالار آن در فاصله ۶۷۰ مترى ورودى آن قرار دارد.

از دل کوه نمکدان یک جریان آب زیر زمینی دائمی می جوشد که راه را به خارج می گشاید و بعد از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود بصورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می شود که در گودال مقابل خود حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید بوجود می آورد. منظره این حوضچه از دور مانند برف زمستانی دیدنی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد. نمک های کوه نمکدان از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده است و در ترکیب آن عناصر دیگری مانند منیزیم موجود است که به همین علت می تواند بعنوان نمک طبی به خصوص برای مصرف ورزشکاران حرفه ای بصورت کپسول مصرف شود.

 

غار نمکدان,تصاویر غار نمکدان,عکس های غار سه مرد برهنهغار سه مرد برهنه

مسیر دسترسی به غار نمکدان در قشم
برای دسترسی به این جاذبه ی طبیعی در استان هرمزگان باید به طرف غرب جزیره قشم سفر کنید. با عبور از فرودگاه قشم و پشت سر نهادن حدود ۶۰ کیلومتر وارد جاده شوسه نسبتا مناسبی می شوید که ۲۳ کیلومتر تا دهانه غار فاصله دارد.