دریاچه الندان

درست پس از اندکی پیاده‌روی و کنار زدن درختچه‌های سرسبز با منظره‌ای بی نهایت رویایی از دریاچه‌ای به نام «الندان» روبه‌رو می‌شوید!

چه در زمستان و  چه در تابستان به الندان بروید، این دریاچه شما را با داشتن منظره‌های زیبا و حیوانات مختلف غافل‌گیر می‌کند! همچنین جالب‌ترین نکته درباره‌ی این دریاچه آب آن است. آب این دریاچه زیبا تنها از باران تامین می‌شود و هیچ‌گونه رودخانه‌ای به آن سرازیر نمی‌شود که خود مایه‌ی شگفتی‌ست!

دریاچه الندان، واقع شده در روستای الندان از جذاب‌ترین دیدنی‌های ساری به شمار می‌آید. این دریاچه که به نام «آب بندان پله ازنی» نیز شناخته می‌شود وسعتی برابر با 17 هکتار دارد  و البته در مواقع بارندگی وسعت آن به 30 هکتار نیز می‌رسد!. هیچ رودی به این دریاچه راه ندارد و آب آن از طریق بارش باران تامین می‌گردد. نحوه قرار گیری و نوع خاک دریاچه موجب سرازیر شدن آب‌های باران و برف به سمت دریاچه می‌شود و نفوذناپذری خاک مدت مهمانی آب در دریاچه را افزایش می‌دهد. اطراف دریاچه الندان را درختان راش، مَمرَز، بلوط و… احاطه نموده‌اند و این امر موجب دوچندان شدن زیبایی‌های دریاچه شده است. اگر می‌خواهید چشم‌هایتان برای ساعت‌ها رنگ واقعی آرامش را ببیند پیشنهاد می‌کنیم که حتما سری به این دریاچه زیبا بزنید.

دریاچه الندان نام خود را از روستایی که در آن واقع شده است یعنی روستای الندان گرفته است. الندان البته دیدنی‌های دیگری به جز این دریاچه نیز دارد که عبارتند از: آب بندان پله، جنگل های انبوه پله، قله ازنی، کوه مرقله و… . اما دریاچه الندان زیباترین دیدنی آن به شمار می رود و به همه مسافران ساری بازدید از این دریاچه پیشنهاد می‌گردد.