اما زاده پیرنارکی در یزد

يكی از مناطق تاريخی، فرهنگی و تفرجگاهی كه اين روزها در مهريز مورد توجه بسياری از گردشگران است، زيارتگاه پيرناركی زرتشتيان ايران در شهرستان مهريز است.

زیارتگاه پیرنارکی کجاست؟
زیارتگاه پیرنارکی تیجنگ بین دره زنجیر و دره گیگون قرار دارد که از سه طرف با کوه محصور شده است. زیارتگاه پیر نارکی در اصل محل گردهمايي و نيايشگاه زرتشتيان است در آن چشمه آبي و درختان زيادي وجود دارد.


هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه می آیند و به همین دلیل، زرتشتیان اتاق های خشتی فراوانی به نام «خیله»و به سبک معماری سنتی برای اسكان زائران ساخته اند تا بتوانند در آن جا اقامت داشته باشند و خستگی راه را به در کنند.

گردشگران و مسافرانی كه به شهرستان های يزد سفر می كنند، يكی از مقصدهای گردشگری خود را بازديد از پيرناركی قرار می دهند و در ايام تعطيلات اين محل مملو از علاقه مندان به سير و سياحت و گردشگری مذهبی است.

 

زیارتگاه پیرنارکی,زیارتگاه پیرنارکی کجاست

تاریخچه پیر نارکی:
در 58 کیلومتری شهر یزد و در دامنه کوه نارکی زیارتگاهی وجود دارد که بر اساس باورهای مختلف پناهگاهی برای زربانو یا همان نازبانو از شاهزادگان یزد و عروس پادشاه پارس در زمان حمله تازیان به ایران بوده است.

در زمان حمله پارسیان به ایران، زربانو از پارس به یزد که مرکز حمله دشمنان بوده می‌گریزد اما درمی‌یابد که یزد نیز مورد حمله قرار گرفته، بنابراین به کوهی در “دره زنجیر” رسیده و در خواست تا در کوه پناه بگیرد اما کوه او را در پناه خود نپذیرفت و به همین دلیل زرتشتیان تا این زمان نیز به این کوه سنگ می‌زنند.

در آن هنگام مردی نیز با چارپای خود از آن مسیر می‌گذشته اما او نیز به درخواست نازبانو برای یاری به وی توجهی نمی کند و این شاهزاده یزدی به کوه “گیگون” ‌ می رود و از کوه گذر می کند و در دامنه کوه نارکی درخواست یاری از پروردگار می کند.

در این هنگام کوه وی را در خود پناه می دهد و از آنجا چشمه ای در خشکی روان می شود. شب هنگام مسافری خسته که از آنجا گذر می کرده، در آن جایگاه استراحتی می کند، به خواب رفته و در خواب نازبانو به وی سفارش می کند که زیارتگاهی را در آنجا بنا دهد.

زرتشتیان در این روز که مصادف با زمان پناه دادن کوه به زربانو است در این جایگاه گردهم می آیند و به اوستا خوانی و شادی می پردازند.

 

زیارتگاه پیرنارکی,زیارتگاه پیرنارکی کجاست

بنای زیارتگاه پیرنارکی:
ساختمان این زیارتگاه شامل اتاقی نسبتا بزرگ است که دور تا دور آن را صُفه هایی نیمکت مانند فرا گرفته اند تا محل نشیمنی برای زیارت‌ کنندگان باشد. بر دیوارهای این اتاق، انواع قاب عکس زرتشت خودنمایی می کند و در وسط اتاق نیز یک میز گرد سنگی قرار دارد که آتش همیشه روشن اهورایی را در دل خود حفظ کرده است.

در بیرون از این اتاق، سبدی از سرپوش های سفید قرار داده شده که زوّار به رسم احترام و قبل از ورود به زیارتگاه، بر سر می گذارند و همچنین مکانی برای شستشوی دست و صورت نیز در این قسمت، در نظر گرفته شده است. اداره و سرپرستی زیارتگاه پیر ناركی به وسیله بهروز جراح و انجمن زرتشتیان كوچه بیوک انجام می شود.

 

آدرس زیارتگاه پیر نارکی:
آدرس: یزد، ۲۰ کیلومتری شمال غربی مهریز، دامنه کوه غربی تیجنگ، نزدیک دره زنجیر، زیارتگاه پیر نارکی مهریز