تعریف گردشگری و توریسم

گرچه بسیاری از ما در زندگی خود از کلمه توریست و توریسم استفاده کرده ایم ولی تعریف آنچه که دقیقا توریسم گفته می شود می تواند دشوار باشد.گردشگری یا توریسم ، صنعتی پویا و رقابتی است که نیاز به این توانایی دارد تا به طور ثابت با نیازها و امیال در حال تغییر مشتریان سازگار شوند چون رضایت، امنیت و لذت مشتری به طور ویژه ای نقطه تمرکز تجارت توریسم است.

توریسم به مجموعه ای از فعالیت ها، خدمات و صنایع می گویند که امکانات مسافرت را فراهم می آورند که شامل امکانات حمل و نقل، رفاهی، خوراکی و آشامیدنی، فروشگاه های خرده فروشی، تجارت سرگرمی و دیگر خدمات درمانی فراهم شده برای افراد یا گروه هایی هستند که از خانه دور می باشند. سازمان جهانی گردشگری (WTO) مدعی است که گردشگری اخیرا بزرگترین صنعت در جهان با درآمد سالیانه بیش از سه تریلیون دلار است. توریسم به طور نمونه باعث ایجاد شش میلیون شغل در ایالات متحده شده است که این بخش بزرگترین کارفرمای این کشور است.

تعریف و معنی توریسم:

براساس گفته مکینتاژ و گولدنر (۱۹۸۶) توریسم جمعی از پدیده ها و روابط ناشی شده از روابط متقابل گردشگران، تامین کنندگان تجاری، حکومت ها و جوامع میزبان در فرآیند جذب و میزبانی گردشگران و توریست هاست.

بعضی از اصطلاحات برای توصیف گردشگران به کار می روند:

Excurionist: افرادی که برای لذت در دوره زمانی کمتر از ۲۴ ساعت سفر می کنند.
توریست خارجی: هر فردی که از کشوری دیگر برای دوره زمانی حداقل ۲۴ ساعت بازدید می کند به غیر از کشوری است که معمولا در آن زندگی می کند.
مسافرت: عمل حرکت به بیرون از جامعه مادری برای لذت یا تجارت

سیستم های حمل و نقل:

نوع و فراهم بودن حمل و نقل، مقاصد مسافرتی را تعیین خواهد کرد. توسعه امکانات رفاهی نیز با توسعه سیستم های حمل و نقل تعیین می شود. این سیستم ها در زیر لیست شده است:

کالسکه در مجارستان در سال ۱۵۰۰ بعد از میلاد مسیح اختراع شد.

راه آهن (۱۸۲۵) قطار مسافربری برای اولین بار در انگلستان به کار رفت.

قایق و کشتی (۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به کار می رفت اما اولین خط اقیانوسی در سال ۱۸۴۰ به راه افتاد)

مدل T اتومبیل هنری فورد (۱۹۰۸)

سفر هوایی (۱۹۱۹) با خط هوایی لوفتانزا

سفر فضایی (۲۰۱۵) تاریخ برآورد شده برای سفر مسافران به فضای زیرمدار زمین

ابعاد توریسم:

همه فعالیت های گردشگری شامل یک یا چند مورد از ابعاد توریسم زیر است.

جاذبه گردشگری: انگیزه اصلی برای مسافرت هستند. آنها ممکن است مقصد اصلی باشند مانند جهان دیزنی یا مقصد فرعی که مکان های جالب و دیدنی باشند در کنار مقصد اصلی. مثلا بیشتر افرادی که به شرق لاس وگاس می روند توقفی هم در گراند کانیون می کنند. جاذبه های گردشگری معمولا بر اساس منابع طبیعی، فرهنگ، قومیت یا تفریح هستند.

منابع طبیعی: منابع طبیعی ترکیبی از ویژگی های فیزیکی، اقلیمی و زیبایی طبیعی در سطح منطقه است. چالشی که برای مدیریت منابع طبیعی وجود دارد این است که این مکان ها از اثرات توریست حفظ شوند.

فرهنگ: برای مشاهده روش زندگی مردم، دین، تاریخ، حکومت و سنن

قومیت: بازدید از خانواده و دوستان

سرگرمی: پیشرفت های توریستی در همه ابعاد در دیزنی ورلد، استودیوی یونیورسال، لاس وگاس تا وقایع و فستیوال های ویژه.

توریسم X-treme: توریسمی بر اساس فعالیت های ماجراجویی بزرگ

امکانات: هنگامی که توریست ها برای جاذبه های گردشگری به جایی می روند نیاز به امکاناتی و خدماتی دارند.

محل سکونت: انواعی از خدمات مانند کمپ، پارک، متل و هتل های پنج ستاره

غذا و آشامیدنی: نه تنها ماده اصلی را فراهم می آورند بلکه عامل مهمی به حساب می آیند.

خدمات پشتیبانی: معمولا تجارت های کوچک خرده فروشی که سوغاتی می فروشند. خرید قسمتی درست از تجربه مسافرتی است.توریست ها به دنبال مواردی تازه و منحصربفرد هستند که نشان دهنده منطقه و فرهنگی می باشند که آنها دارند بازدید می کنند.

زیربنا: خدمات اولیه ای که همه توریسم به آن وابسته است. این سیستم ها شامل آب و فاضلاب، شبکه های ارتباطی، امکانات درمانی، برق، پلیس، آتش نشانی و جاده هاست.

حمل و نقل:

زمان و پول: جزیی حیاتی از توریسم است که توانایی رفتن از نقطه A به نقطه B و برعکس یا نقطه C، D، E و …. متغیرهای زمانی اینکه چه مدت زمان می برد تا به مقصد ویژه ای برسید و پول یعنی چه مقدار لازم است تا به مقصد برسید. توسعه توریسم وابسته به سهولت دسترسی و انواع حمل و نقل دردسترس است.

مهمان نوازی:

مهمان نوازی: نگرش جامعه در هر مکان به توریست منتقل می شود و باعث احساس خوش آمد و ایمنی گردشگر می شود. این اثرمتقابلی بین توریست و جمعیت محلی است.

نیازهای اساسی برای توریسم:
الف-زمان، هر چه زمان تفریح افزایش یابد فرصتی نیز برای مسافرت امکان پذیر می کند. تغییرات در روزها یا ساعات کاری و تقویم های مدرسه ای اثر بر این می گذارد که چگونه و چه زمان افراد می توانند سفر کنند.
ب-پول، مهمترین نیاز برای مسافرت درآمد اختیاری ات. درآمد اختیاری پول باقیمانده است پس از اینکه تعهدات پولی مانند غذا، اجاره و مالیات پرداخت شد.
ج-تحرک، دسترسی به امکانات حمل و نقل (خودرو، اتوبوس، هواپیما، قطار یا کشتی) و ساعات مورد نیاز برای رسیدن به مقصد.
د- انگیزه، دلیلی است که مردم مسافرت می کنند. انگیزه ممکن است شامل به دنبال چیزی نو بودن، آموزش، ملاقات با افراد، ماجراجویی یا کاهش استرس است.