کاخ نیاوران

این مجموعه فرهنگی-تاریخی که در بخش شمالی تهران و در میان باغی بزرگ بنا شده است گردشگران و علاقمندان   زیادی  را به سمت خود روانه می کند. این کاخ زیبا که بناهای آن متعلق به دوره های قاجاریه و پهلوی می باشد، همراه با    تزیینات هنرمندانه ای که در ساخت آن به کار رفته است، همانند کاشی کاری ها و گچ بری ها بسیار باشکوه و قابل توجه  است

 

  • کاخ نیاوران محل زندگی آخرین شاه ایران به همراه خانواده اش بوده است .
  • تلفیقی جالب از معماری ایرانی و اروپایی را در این کاخ شاهد خواهید بود.
  • این کاخ در میان باغی بسیار زیبا قرار دارد که دارای مناظر چشم نوازی است.
  • تنها ساختمان سلطنتی در ایران است که سقف آن به صورت بازشو طراحی شده است.

 

 

برای رسیدن به کاخ نیاوران باید به درون باغی تاریخی قدم بگذاریم؛ باغی که در گوشه ای از تهران جا خوش کرده و از زمان قاجار تا به حال روزهای بسیاری را به خود دیده است. درختان سر به فلک کشیده در جای جای باغ قد بر افراشته و مامنی برای پرندگان شده اند. صدای پرندگان از هر سو شنیده می شود و موسیقی طبیعت، نوای دلنشینی می نوازد.

 

این باغ در زمان فتحعلی شاه قاجار در محلی ساخته شد که پیش تر از این نیزاری بیش نبود. به همین دلیل این باغ به نی آوران مشهور و در گذر زمان با نام نیاوران خوانده شد. محمد شاه، بنای کوچک و ساده ای در آن ساخت اما ناصرالدین شاه بنای با شکوه صاحبقرانیه را در آن بنیان نهاد. آخرین بنای ساخته شده توسط سلسله قاجار در این باغ کوشک احمد شاهی نام دارد که دقیقا در میان باغ است.

محمدرضا پهلوی در زمان سلطنت خود دستور تخریب بناهای کوچک باغ و احداث کاخی مدرن جهت سکونت خود و خانواده اش را صادر کرد. وی تا زمان خروج از ایران در همین بنا سکونت داشت و از کاخ صاحبقرانیه به عنوان محل کار استفاده می کرد.