چشمه آب معدنی کوه زنبیل ارومیه

کوه زنبیل در فاصله ای نزدیک از دریاچه ارومیه و در دهستان نازلو قرار دارد. در این کوه چندین چشمه جریان دارد که یکی از آنها چشمه کوه زنبیل است. این چشمه که از سمت دامنه های شرقی کوه می جوشد، در سمت شمال شرق شهر ارومیه قرار دارد و با آن حدود 30 کیلومتر فاصله دارد.

چشمه آب معدنی کوه زنبیل یکی از چشمه های آب معدنی موجود در ارومیه است که هرساله گردشگران و بومیان زیادی را به سمت خود جذب می کند.

چشمه آب معدنی کوه زنبیل شامل یک حوضچه به شکل دایره است عمقی نزدیک به 25 سانتی متر دارد و قطر آن حدود 4 متر می باشد. چشمه از کف این حوض می جوشد و همواره از آن گاز خارج می شود. بومیان اطراف این حوض را سنگ کاری کرده اند تا استفاده از آن آسان تر شود. در گذشته هایی نه چندان دور در هر ثانیه حدود 10 لیتر آب از این چشمه خارج می شده است که امروزه بسیار کاهش یافته است.

آب چشمه کوه زنبیل شامل مواد معدنی بی کربنات کلسیک، منیزیم آهن دار و سولفات می باشد که برای درمان بیماری های مفصلی و پوستی بسیار مفید است. درجه حرارت چشمه آب معدنی کوه زنبیل ارومیه در تمام نقاط یکسان و ولرم است. در سمت جنوب این چشمه و در فاصله 70 متری از آن، چشمه ای دیگر قرار دارد که دارای همین خاصیت می باشد، اما مقدار و شدت جریان آب در آن به میزان چشمه کوه زنبیل ارومیه نیست. شواهد نشان می دهد هر دو چشمه از یک مظهر نشات می گیرند اما از دو محل متفاوت خارج می شوند.

چشمه آب معدنی کوه زنبیل یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی آذربایجان غربی است که همواره مورد توجه بومیان منطقه بوده است. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به استان آذربایجان غربی از این چشمه آب معدنی نیز دیدن کنید و از خواص درمانی آن بهره مند شوید. آب معدنی کوه زنبیل بسیار گوارا است و نوشیدن آن به شما جان تازه ای می دهد.