پیست اسکی بین المللی نسار بیجار کردستان

استان کردستان یکی از زیباترین استان های ایران است که جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری را در دل خود جای داده است. یکی از جاذبه های توریستی مطرح این استان پیست اسکی بین المللی نسار است که با نام پیست اسکی بین المللی بیجار نیز شناخته می شود.

شهر بیجار در فاصله 142 کیلومتری شهر سنندج، مرکز استان کردستان، قرار گرفته است. پیست اسکی نسار نیز در داخل شهر بیجار و بر دامنه کوه بلند نسار قرار گرفته است. از کوه نسار در سال های اخیر به عنوان نخستین کوهستان پارک شهر بیجار نیز بهره برداری شده است. این کوه زیبا درست در مجاورت شهر بیجار قرار گرفته است. این کوه که در ضلع غربی شهر بیجار واقع شده است 2350 متر ارتفاع دارد.

پیست اسکی بیجار به دلیل قرارگرفتن در دامنه کوه نسار در مجاورت شهر بیجار یکی از نخستین پیست های درون شهری ایران محسوب می شود. سهولت دسترسی به این پیست اسکی آن را در میان مردمان این دیار به شدت محبوب کرده است. پیست اسکی نسار 900 متر طول و 120 متر عرض دارد و مجهز به تله سیژی(بالابر) می باشد. شیب ملایم دامنه نسار و ارتفاع مناسب پیست اسکی واقع بر دامنه آن این پیست را برای برگزاری رویدادهای ملی و بین ­المللی نسار مناسب کرده است. در کنار پیست برفی این پیست اسکی یک پیست اسکی بر روی چمن نیز قرار دارد که دارای 330 متر طول و 60 متر عرض می باشد و استفاده از این پیست را برای تمام فصول سال میسر کرده است.

برای دسترسی به این پیست بین المللی باید عازم خیابان “طالقانی” شهر بیجار شده و پس از پشت سر گذاشتن شهرک “مهدیه” به این پیست اسکی برسید. قرارگرفتن پیست در محدوده شهری دست یابی به هتل­ها و مراکز اقامتی شهر بیجار را نیز سهولت بخشیده است. در این پیست اسکی علاوه بر هتل و پارکینگ یک مدرسه آموزش اسکی نیز قرار دارد که با دریافت هزینه ای به مراتب پایین تر از سایر پیست های اسکی اقدام به آموزش اسکی حرفه ای می نماید.

پیست اسکی نسار با مساحت 112 هکتاری خود  در سال 1388 هجری شمسی افتتاح شده است و مکان مناسبی برای اسکی­بازان حرفه­ای و آماتور است. یکی دیگر از تفریحات رایج در این پیست اسکی تیوپ سواری  است که متاسفانه حوادث تلخی را به دنبال داشته است.