هشت جنگل بارانی معروف دنیا که حتماً باید ببینید

از تمام نقاط زیبایی که در دنیا می‌‌توانید به آن‌‌ها سفر کنید، شاید هیچ کدام زیباتر و انرژی بخش‌تر از جنگل‌های بارانی نباشند. با توجه به افزایش روزافزون مشکلات آب و هوایی و کاهش منابع طبیعی، الان بهترین زمان سفر به این مناطق زیبای کره زمین است. در این مطلب زیباترین جنگل‌های بارانی معروف دنیا را به شما عزیزان معرفی می نماییم. با سفرمی همراه باشید…

معروف ترین جنگل های بارانی دنیا

۱. آمازون، امریکای جنوبی

درست است که امریکای جنوبی به خودی خود بسیار زیبا است، اما تا وقتی که به “آمازون” بزرگ‌ترین جنگل بارانی دنیا سفر نکرده باشید، تجربه ی سفر شما کامل نخواهد شد. اگرچه ۶۰ درصد این جنگل‌های بارانی در برزیل قرار دارند، اما آمازون در واقع در کشورهای بولیوی، پرو، اکوادور، کلمبیا، گویان، سورینام و گویان فرانسه نیز گسترده شده است. همچنین، این جنگل غول پیکر، بستر رودخانه ی آمازون نیز است؛ که با بیش از ۶۴۰۰ کیلومتر مسافت بزرگ‌ترین رودخانه دنیا است. حتی اگر دلفین‌های صورتی، پیراناهای آدم‌خوار و بیش از ۱۳۰۰ نوع از پرندگان را در نظر نگیرید، تنها این طبیعت بکر کافی است تا شما را مبهوت خود کند

 

۲. دینتری، استرالیا (Daintree)

از تمام مکان‌های دیدنی و جذاب این قاره رمزآلود، شاید وسوسه‌کننده‌تر از جنگل‌های بارانی دینتری کمتر جایی پیدا کنید. این جنگل که در سواحل شمال شرقی کوئینزلند واقع می باشد، به گفته‌ای قدیمی‌ترین جنگل بارانی است که در پیچ و تاب زمان به بقا ادامه داده است و بیش از ۱۶۵ میلیون سال از عمرش می‌گذرد!

دینتری علاوه بر این‌که میزبان تعداد بسیار زیادی از انواع جانوران و گیاهان است، به داشتن میوه‌های استوایی خوش‌مزه نیز شهرت دارد. به علاوه، وقتی شما به سفر خاطره‌انگیز خود در پیرترین جنگل بارانی دنیا پایان می‌دهید، می‌توانید از منظره ی زیبای اقیانوس آرام و دیوار بزرگ مرجانی سواحل کوئینزلند در مرزهای انتهایی این جنگل لذت ببرید

۳. جنگل ملی 

تونگاس، آلاسکا

در قلب جنوب شرقی آلاسکا و در اطراف راه آبی معروف “Inside Passage” بزرگ‌ترین جنگل بارانی معتدل دنیا جا خوش کرده است.

سفری به جنگل ملی تونگاس، شانس دیدن خرس، عقاب و حتی میلیون‌ها ماهی آزاد در حال تخم‌گذاری را به شما می‌دهد. پس کابینی پیدا کنید یا چادری بردارید و به اکتشاف این جنگل‌های وحشی زیبا بپردازید.

تونگاس

۴. کنگو، افریقای مرکزی

جنگل‌های بارانی کنگو با مساحتی نزدیک به ۴ میلیون کیلومتر مربع که در ۶ کشور افریقایی گسترش یافته است، یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای طبیعت می باشد. وقتی به دومین جنگل بارانی بزرگ دنیا سفر می‌کنید، می‌توانید انتظار دیدن گوریل‌های عظیم‌الجثه، شامپانزه و فیل را داشته باشید. همچنین، این جنگل‌ها منزلگاه کوتوله ها (Pygmy)، یکی از جالب‌ترین بومیان این کره خاکی هستند. با متوسط قد ۱۳۲ سانتی‌‌متر، این بومیان نشان می‌دهند که جنگل‌های بارانی چقدر می‌توانند متفاوت باشند.

جنگل بارانی

۵. مالزی، جنوب شرقی آسیا

به عنوان تنها نماینده ی جنوب شرقی آسیا در این فهرست، جنگل‌های بارانی شگفت‌آور مالزی از پس این مسئولیت به خوبی برآمده اند. جنگل های بارانی مالزی با داشتن ۲۵ درصد از گیاهان کشورش و بیش از ۶۰۰ گونه از جانداران، سرزمینی عجیب و دور از تصور است. اگر به دنبال تنوع زیستی هستید، از این‌جا بهتر پیدا نخواهید کرد. متأسفانه به دلیل تغییرات جوی، شکار غیر قانونی و آلودگی‌های زیست محیطی، اکنون ۱۴ درصد از گونه‌های جانوری مالزی، در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارند.

۶. والدیویان، امریکای جنوبی

ایستگاه بعدی این فهرست، ما را دوباره به امریکای جنوبی بازمی‌گرداند؛ جنگل‌های بارانی، زیبا و معتدل والدیویان (Valdivian). شهرت این جنگل‌ها که در شیلی و آرژانتین گسترش یافته است، بیشتر به علت تغییرات زیاد ارتفاعی می باشد. این جنگل بارانی می‌تواند در سفری تماشایی از تپه‌های کوچک ساحلی تا قله‌های سر به فلک کشیده و کمربند آتشفشانی میزبان شما باشد.

جنگل بارانی والدیویان

۷. دومینیکا، کارائیب

اگر به دنبال بهشتی در قلب جنگل می‌گردید، آن را در جزیره ی کوچک دومینیکا پیدا خواهید کرد. با این‌که دومینیکا یکی از جزایر کمتر شناخته شده کارائیب است، مقصدی ایده آل برای عاشقان ساحل و طبیعت است. به خاطر مقاومت مردم بومی کارائیب، دومینیکا یکی از آخرین جزایری بود که مسافران اروپایی به آن قدم گذاشتند و امروزه نیز این جزیره از هجوم گردشگران در امان مانده است. شما می‌توانید بعد از این‌که از آب زلال ساحل این جزیره لذت بردید، به اکتشاف جنگل‌های مرموز دومینیکا بروید.

جنگل بارانی دومونیکا

۸.ماداگاسکار، افریقا

تنها ۲۵۰ مایل دورتر از ساحل جنوبی افریقا در اقیانوس هند، جزیره مجذوب‌کننده ماداگاسکار قرار دارد. اگر تصور می‌کنید ماداگاسکار یک جزیره کوچک است، سخت در اشتباه هستید. به عنوان چهارمین جزیره ی پهناور دنیا، ماداگاسکار خانه ی بعضی از منحصر به فردترین حیوانات و پوشش گیاهی کره زمین است. فقط در بیست سال گذشته دانشمندان بیش از ۶۱۵ گونه جدید از جانوران را در آن کشف کرده‌اند. اگر روزی به افریقای جنوبی سفر کردید، از کنار این جنگل بارانی زیبا به راحتی نگذرید.

جنگل بارانی ماداگاسکار