مکان های تاریخی و دیدنی تبریز

در این مطلب قصد معرفی جاذبه های گردشگری تبریز را داریم.

۱- بازار بزرگ، معروفترین در میان جاهای دیدنی تبریز

یکی از برجسته ترین نقاط سفر هر کسی به شهر تبریز گشت و گذار در بازار آن است. بازار تبریز یک کیلومتر مربع مساحت دارد و بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان است. یکی از زیباترین بازارهای ایران که در میراث تاریخی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسیده است.

بازار در زمان جاده ابریشم از اهمیت تجاری بالایی برخوردار بود و پس از آن در زمان پادشاهی صفویان رونق گرفت. این بازار در سال ۱۱۹۳ هجری قمری بر اثر زلزله با خاک یکسان شد اما طولی نکشید که  توسط نجفقلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز بازسازی شد. در بازار مدرسه، مسجد و کاروان سراهای تاریخی زیادی وجود دارد که با نماهای آجری و گنبد ها و طاق های زیبا ساخته شده اند و بر جذابیت های آن افزوده اند.

اگر قصد تماشای دیدنی های تبریز را دارید، می توانید برای رزرو هتل های تبریز از وبسایت الی گشت استفاده کنید و با مقایسه قیمت ها بهترین هتل را برای سفر انتخاب نمایید.

 

بازار بزرگ، معرفترین در میان جاهای دیدنی تبریز

۲- مسجد کبود یا مسجد جهانشاه، از دیدنی‌ترین جاذبه های گردشگری تبریز

مسجد کبود در زمان ابومظفر جهانشاه قراقویونلو به دستور دخترش صالحه خانم در قرن نهم هجری بنا شد. متاسفانه این مسجد نیز در زلزله ۱۱۹۳ هجری قمری آسیب جدی دید، فقط ایوان و ورودی اصلی آن از تخریب زلزله در امان ماندند و اغلب قسمت های آن در ۵۰ سال گذشته بازسازی شدند. این باقی مانده ها هرچند ناچیز ولی شاهدی بر شکوه و زیبایی این مسجد هستند. روی کاشی های ایوان می توانید طرح های آبی پیچیده ای که مسجد کبود نامش را از آن گرفته است مشاهده کنید. درون مسجد انواع خطاطی های زیبا و هنرمندانه نیز وجود دارد. بازسازی کاشی کاری درونی و خارجی مسجد هنوز ادامه دارد.

مسجد کبود یا مسجد جهانشاه، از دیدنی‌ترین جاذبه های گردشگری تبریز

۳- ارگ تبریز (علیشاه)، از آثار تاریخی تبریز

بنای اصلی ارگ به قرن هشتم میلادی برمی گردد. هدف از احداث آن ساخت مسجد بود که با فرو ریختن سقف هنگام ساخت و مرگ علیشاه نیمه کاره رها شد. در هنگام جنگ میان ایران و روسیه سال ۱۸۰۴ تا ۱۸۲۴ میلادی این سازه نیمه کاره را تبدیل به دیواره نظامی کردند. در سال های اخیر بیشتر قسمت های این سازه تخریب شدند. امروزه تنها دیوارهای شبستان این مورد از جاهای تاریخی تبریز  باقی مانده است.

ارگ تبریز (علیشاه)، از آثار تاریخی تبریز

۴- مسجد جامع تبریز (مسجد جامع کبیری)، جاذبه گردشگری تبریز از دوران سلجوقیان

این بازار از زمان تاسیسش در دوران سلجوقیان، مسجد جامع شهر تبریز بوده و پیرامون آن بازار تبریز ساخته شده است. این مسجد قدیمی نیز مانند اکثر بناهای تبریز از زلزله های متعدد این شهر در امان نبوده و دچار خرابی هایی شده و چندین بار مورد بازسازی قرار گرفت است. در نتیجه آن چه امروز مشاهده می کنید ترکیب خاصی از معماری قدیم با جدید است. گلدسته های این مسجد مشهور در کنار کاشی کاری منحصر به فرد ورودی آن مشهورترین قسمت های آن هستند.

نمایی از مسجد جامع تبریز، جاذبه های گردشگری تبریز از دوران سلجوقیان

۵- موزه آذربایجان، محل تماشای آثار باستانی تبریز

این موزه در نزدیکی مسجد کبود واقع شده است. در سال ۱۳۰۷ هجری نمایشگاهی از سکه های تبریز برگزار شد پس از آن تا سال ۱۳۳۷ طول کشید تا این مکان تبدیل به موزه آذربایجان شود و سرانجام در سال ۱۳۴۱ ساختمان آن افتتاح شد. در این موزه ۱۲۰۰ شی عتیقه وجود دارد که تعداد اندکی از آن نمایش داده می شود. قدیمی ترین آن ها متعلق به عصر آهن است. موزه آذربایجان شهر تبریز دومین موزه باستان شناسی ایران پس از موزه ملی تهران است. در حال حاضر با سه سالن نمایش به ابعاد ۳۷ در ۱۲ متر و چند اتاق اداری و کتابخانه، یکی از بزرگترین موزه های کشور است.

موزه آذربایجان، محل تماشای آثار باستانی تبریز

۶- مقبره الشعرا (قبرستان سرخاب)، از اماکن دیدنی تبریز برای عاشقان ادبیات 

تاریخ این گورستان به پیش از قرن هشتم هجری بر می گردد. این گورستان نیز گرفتار گذر زمان و بلایای طبیعی شد و پس از تخریب ها تا سال ۱۳۵۰ هجری خورشیدی تقریبا متروکه شده بود. در آن سال مسابقه طراحی بنای آن برگزار شد. غلام رضا فرزان مهر توانست برنده مسابقه شود و هم اکنون طرح او یکی از نمادهای تبریز است. در هشتصد سال گذشته بیش از ۴۰۰ فرد نامی و عمدتا شاعر در این محل دفن شده اند که مشهورترین آن ها حکیم اسدی طوسی و سید محمد حسین شهریار است. شما می توانید با خرید بلیط قطار خود را به تبریز برسانید و از دیدن این اماکن دیدنی و تفریحی لذت ببرید.

مقبره الشعرا (قبرستان سرخاب)، مکانی دیدنی برای عاشقان ادبیات

۷- پارک ایل گلی (شاه گلی) از مشهورترین جاذبه های گردشگری تبریز

شاه گولی به معنی استخر شاه ترجمه شده است. گول در زبان ترکی به معنی استخر است. عمق دریاچه این پارک ۱۲ متر است و امروزه در آن قایق سواری انجام می شود. این پارک ۷ کیلومتر با مرکز شهر تبریز فاصله داد و تاریخ احداث آن به زمان آق قویونلوها بازمی گردد. صفویان نیز پارک را گسترش دادند. اگر به دنبال گذراندن یک بعد از ظهر با آرامش کامل همراه خانواده، پیکنیک با دوستانتان یا حتی بازی کردن بدمینتون هستید این پارک را به شما پیشنهاد می کنیم.

پارک ایل گلی (شاه گلی) از مشهورترین جاذبه های گردشگری تبریز

۸- روستای کندوان، جاذبه های طبیعی تبریز

شهرت اصلی روستا به خاطر خانه هایی است که مانند لانه زنبور در دل کوه های آتشفشانی سهند جای گرفته اند. این بافت سنتی با ساخت خانه های مدرن تر روستایی گسترش یافته است. روستا تنها ۴۸ کیلومتر با شهر تبریز فاصله دارد و پیشنهاد می کنیم از این روستای دیدنی به عنوان یکی از بهترین مکان های دیدنی تبریز دیدن کنید. روستای کندوان بیش از ۷۰۰۰ سال قدمت دارد و به خاطر سبک معماری خاصش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خیلی ها این روستا را با کاپادوکیه در ترکیه مقایسه می کنند تفاوت اصلی آن ها در این است که آن شهر خالی از سکنه شده اما هنوز حدود ۱۱۷ خانوار درون این صخره ها زندگی می کنند. برای رسیدن به روستا حدود ۱ ساعت با ماشین راه در پیش دارید که قطعا از طی کردنش پشیمان نخواهید شد.

روستای کندوان، جاذبه های طبیعی تبریز

۹- کلیسای استفانوس مقدس، مکان تاریخی تبریز

برای رسیدن به کلیسای استقانوس یک ساعت و نیم رانندگی در پیش دارید چرا که ساختمان آن در فاصله ۱۷ کیلومتری شهر جلفا کنار رود ارس قرار دارد. در زمان ساخت آن شک و تردید وجود دارد برخی آن را برای دوران اوائل مسیحیت می دانند و دسته دیگر قرن چهارم تا ششم هجری. بنای کلیسا نیز در زلزله های تبریز تخریب شد و صفویان مرمت آن را بر عهده گرفتند. کلیسا متعلق به ارمنی هاست و دومین کلیسای بزرگ آن ها در ایران به شمار می رود. آن ها در کلیسا مناسبت های خاصی را برگزار می کنند و در روز خاصی هزاران نفر برای اجرای مراسم می آیند. این کلیسای زیبا به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تبریز همیشه بین مردم معروف است.

کلیسای استفانوس مقدس، مکان تاریخی تبریز

۱۰- پارک کوهستانی عون بن علی (عینالی)، محلی برای تماشای تمامی مکان های دیدنی تبریز

پیاده، با ماشین یا تله کابین فرقی نمی کند چطور به این جا بیایید کوه های عینالی به تمام بازدید کنندگانشان منظره ای فوق العاده از شهر تبریز را هدیه می دهند. حواستان باشد که هوای قله کوه سرد است و هنگام بازدید از آن لباس مناسب همراه داشته باشید. در این کوهستان دلپذیر یک فنجان چای کافی است تا روزتان کامل شود.

در این مطلب ۱۰ مورد از جاهای دیدنی تبریز همراه با عکس را آوردیم و توضیح مختصری از هر یک آوردیم تا در صورت تمایل بازدیدشان را در برنامه سفرتان به یکی از بهترین مقاصد تابستانی ایران بگنجانید. در ضمن برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تبریز پیشنهاد می کنیم نگاهی به مطلب راهنمای سفر به تبریز بیاندازید که در آن اطلاعات کاملی از موقعیت جغرافیایی، بهترین زمان سفر، اقامت، خورد و خوراک، بهترین رستوران ها و مراکز خرید آورده شده است. اگر شما هم تجربه تماشای این موارد را دارید یا پیشنهادی که به لیست اضافه کنیم،‌ در ادامه آن را با ما و سایر خوانندگان مجله در میان بگذارید.