سفر به پایتخت صربستان

بلگراد کجاست؟

بلگراد پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در کشور صربستان است. این شهر در حد فاصل رودخانه‌های دانوب و رود ساوا قرار گرفته است. شهر بلگراد حدود ۳.۶ درصد از مساحت خاک صربستان را شامل می‌شود و ۱۵ درصد از جمعیت این کشور در بلگراد ساکن هستند.

نام بلگراد به معنی شهر سفید می‌باشد. نام این شهر در طول تاریخ هزاران بار عوض شده است و هر حکومت و قومی که موفق به فتح آن شدند، نامی برای آن انتخاب کردند. از جمله نام‌های بلگراد در طول تاریخ می‌توان به سینگیدون، آلبا گریکا، آلبا بلگراد، فهراور، نوندورالبا، وی بنبراگ، ویلگراد و بسیاری نام‌های دیگر اشاره کرد.

بلگراد در سال ۱۵۲۱ بدست نیروهای عثمانی اشغال و از آن تاریخ تا سال ۱۸۴۱ ضمیمه آن امپراتوری بود. در این سال بلگراد در خلال نبردهای عثمانی و اتریش از ممالک عثمانی جدا شد و به امپراتوری اتریش-مجارستان پیوست. پس از فروپاشی امپراتوری اخیر در سال ۱۹۱۸ تا ۲۰۰۳ بلگراد پایتخت یوگسلاوی بود.

بعد از طی کردن روزهای سخت و تاریخ پرفراز و نشیب، ‌امروزه بلگراد به یکی از مناطق گردشگری صربستان و بسیار محبوب بدل شده است و نیز در این شهر می ‌توانید تلفیقی از بناهای تاریخی و آثار مدرن معماری را به زیبایی در کنار هم قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری بلگراد:

1- قلعه بلگراد
قلعه ی بلگراد یکی از دیدنی های این شهر و کشور صربستان می باشد که دیدن آن را به همه پیشنهاد می کنیم. این قلعه در محل تلاقی دو رودخانه ساوا و دانوب، در منتهی الیه قسمت جدید بلگراد واقع شده است. این قلعه از سال 1979 تحت حفاظت مجموعه فرهنگ و گردشگری این کشور می باشد. در سال های دور این قلعه نماد مقاومت و دفاع از شهر بلگراد بوده است و اکنون به یکی از جاذبه های این شهر بدل شده است.

 

بلگراد,شهر بلگراد,قلعه بلگراد

قلعه ی بلگراد

 
2- کلیسای سنت ساوا:

این کلیسا یکی از زیباترین ساختمان‌ های کشور صربستان و همچنین وسیع ترین کلیسای ارتدکسی در بالکان به حساب آمده و این بنا که در فلات وراچار ( Vracar ) واقع شده است و علاوه بر گردشگران و توریست ها در بین مردم منطقه نیز بسیار جذاب و محبوب می باشد و این کلیسا نشانی برای سپاسگزاری از بزرگترین و مهمترین آموزگار صربستان به شمار می رود و مهم است بدانید که اینجا بخش مهمی از تاریخ این کشور را تشکیل می‌دهد .

 

بلگراد,شهر بلگراد,کلیسای سنت ساوا

کلیسای سنت ساوا

3- موزه‌ی نیکولا تسلا:
موزه تسلا از دیدنی‌های بلگراد است. نیکولا تسلا از دانشمندان و مخترعین شهیر دنیا است که اصالتا صربستانی بود. آخرین درخواست این دانشمند این بود که اموالش پس از مرگ وی در پایتخت صربستان یعنی بلگراد نگهداری شوند.

 

برطبق درخواست این مخترع بزرگ، اموال وی اکنون در موزه‌ای همنام خودش در بنایی مسکونی و زیبا که در سال ۱۹۲۹ میلادی بنا شده است، نگهداری می‌شوند. موزه نیکولا تسلا در واقع محل نگهداری اموال و میراث شخصی این مخترع گرانقدر است که شامل دست نوشته‌ها و طرح‌های وی از اختراعات او است.

 

لازم به ذکر است که این موزه از جمله میراث ارزشمند جهانی یونسکو به‌شمار می‌رود و این نشانه اهمیت کارهای این دانشمند بزرگ است.