تونل برفی ازنا لرستان

تونل برفی یکی از آثار طبیعی شهرستان ازنا در لرستان است. این تونل به‎صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنه اشترانکوه معروف به آلپ ایران در منطقه کمندان شهرستان ازنا به‎وجود آمده است.

طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین 2.5 تا ۳ متر است؛ از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار و تابستان می‌توان بازدید کرد. تونل برفی ازنا به شماره ۵۷۳ در فهرست آثار طبیعی کشور ثبت شد.

این شگفتی بی‎نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال‌های متمادی در ازنادره در اشترانکوه است؛ دره‎ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن‌های سهمگین درون آن توده‎ای از برف تشکیل می‌شود و پس از جاری شدن آب ناشی از ذوب برف‌ها در فصل بهار، تونلی بسیار زیبا در آن به وجود می‌آید.

تونل برفی ازنا

برای رفتن به تونل برفی باید به دل اشترانکوه زد؛ رشته‎کوه سر به فلک کشیده‎ای که با 13 قله در پنج کیلومتری جنوب شهرستان ازنا قرار گرفته است.

Image result for ‫تونل برفی ازنا لرستان‬‎

 از دل این رشته‎کوه، راهی است به روستای سرسبز کمندان که پس از عبور از آن باید طول ازنادره را پیمود.

زمانی که به تونل برفی می‎رسید صدای آب ناشی از ذوب شدن برف‌ها گوشتان را نوازش می‌دهد، آب روانی که تونلی به عرض 10 متر و ارتفاع سه متر در زیر یخچال‌ها ایجاد کرده است؛ تونلی که تا بالای سراشیبی دره امتداد یافته و 800 متر طول دارد تا به برف‌های بالاتر از خود متصل شود.

Image result for ‫تونل برفی ازنا لرستان‬‎

اگرچه احتمال ریزش وجود دارد اما اکثر گردشگران از داخل تونل دیدن می‌کنند. با رفتن به داخل تونل برفی دمای هوا کاهش می‌یابد و قطرات آب سرد از سقف بر صورتتان چکه می‌کند.