توریسم درمانی چیست؟

 

توریسم درمانی یکی از جدیدترین شاخه های جذب توریسم و گسترش صنعت گردشگری در دنیاست.

ویژگی اصلی گردشگری سلامت ، بهره برداری از امکانات و خدمات در حد کشورهای جهان اول و پرداخت هزینه در حد کشورهای جهان سوم است.

 

افرادی که به دنبال انجام درمان و جراحی های مختلف با هزیه بسیار پایین تر از کشور خود هستند ، برای درمان بیماری هایی از جمله سرطان ، بیماری های مغز و اعصاب ، پیوند اعضا و جراحی های زیبایی به کشورهایی که پذیرش توریسم درمانی دارند ، مراجعه میکنند. این افراد ضمن استفاده از خدمات گردشگری و بازدید از مکان های دیدنی کشور مورد نظر از خدمات درمانی آن کشور هم استفاده میکنند.

 

کشورهایی از جمله کوبا، برونئی ، مجارستان ، هنگ کنگ ، هندوستان ، لیتوانی ، مالزی ، اردن ، فیلیپین، تایلند ، سنگاپور و امارات متحده پذیرای گردشگران سلامت و ارائه دهندگان خدمات توریسم درمانی هستند.

 

در زمینه عمل های زیبایی کشورهای ایران ، آرژانتین ، بولیوی ، برزیل ، کاستاریکا ، مکزیک و ترکیه مورد توجه هستند.

دو کشور اروپایی بلژیک و لهستان هم به کار توریسم درمانی پیوسته اند.

 

 توریسم درمانی, توریسم درمانی چیست, گردشگری سلامت

تاریخچه توریسم درمانی

 

تاریخچه توریسم درمانی یا گردشگری سلامت

در یونان و روم باستان، افراد زیادی برای درمان و آرامش به رودخانه ها و چشمه های آب معدنی سفر میکردند. از قدیم، آب تنی در چشمه های آب گرم بهترین مکان برای تجدید قوای روحی و جسمی و استراحت و آرامش محسوب میشده اند.

 

توسعه اقامتگاه های کنار دریا در انگلیس و توسعه شهرهای اروپایی در اطراف چشمه های آب معدنی بر اساس همین باور صورت گرفته است. شهرهای بادن ، موریتس ، لاسانه و اینترلاکن در سوییس ، ویسبادن و بادن در آلمان، وین در اتریش، بوداپست مجارستان در مجاورت آب های معدنی توسعه پیدا کرده اند و مردم برای معالجه بیماری هایی از جمله رماتیسم ، عفونت پوستی و سوهاضمه به  این چشمه های آب معدنی مراجعه میکنند.

 

گردشگری سلامت, تاریخچه توریسم درمانی, خدمات توریسم درمانی

توریسم درمانی یا گردشگری سلامت

 

در اواخر قرن 18 ، کلینیک های آب درمانی و چشمه های آب معدنی مورد توجه قرار گرفتند و فضای اطراف آن ها برای جذب توریسم و داشتن چشم اندازهای طبیعی زیبا به امکانات و تجهیزات مناسب ، مجهز شد.  در این کلینیک ها تیم های مشاوره پزیکی مدت زمان و نحوه استفاده از هر کدام از چشمه های آب معدنی را برای بیماران مشخص میکنند.

 

مراجعین کلینیک های آب درمانی معمولا دارای مشکلاتی از جمله روماتیسم، ورم مفاصل ، ناراحتی های پوستی ، فرسودگی شدید و خستگی جسمی ، نقرس و التهاب ستون فقرات هستند.

 

قدیمی ترین چشمه های آب گرم آمریکا در ساراتوگاست که حدود 200 سال پیش اماکن اقامتی در اطراف آن ساخته شده است. چشمه های آب معدنی نزدیک به ایالت فیلادلفیا و ویرجینیا هم برای افزایش مطلوبیت سفر تسهیلاتی از جمله کتابخانه ، تماشاخانه ، زمین های بازی مفرح و تالار موسیقی در مجاورت چشمه ها توسعه داده اند تا مردم ضمن استفاده از مزایای آب درمانی برای تفریح و سرگرمی هم به این نقاط ، سفر کنند.

 

توریسم درمانی در ایران, توریسم درمانی ایران, توریسم درمانی

هدف و خدمات توریسم درمانی

 

هدف و خدمات توریسم درمانی 

سهولت در جابجایی بین کشورهای مختلف و ارائه خدمات ارزان تر مهم ترین دلایلی است که گردشگران سلامت برای انجام خدمات بهداشتی و جراحی های مختلف به سایر کشورها که دارای هزینه های کمتر و در عین حال خدمات پزشکی و بهداشتی استاندارد در کلاس جهانی مراجعه میکنند.

 

به عنون مثال :

هزینه درمان دندان در آمریکا 5500 دلار است ولی در فیلیپین 200 دلار.

هزینه پیوند زانو و 6 روز فیزیوتراپی بعد از پیوند در تایلند یک پنجم آمریکا است.

هزینه عمل لیزیک چشم در آمریکا 3700 دلار ولی در بسیاری از کشورهای دیگر که پذیرای توریسم درمانی هستند حدود 730 دلار است.

هزینه جراحی زیبایی صورت در آمریکا 20 هزار دلار است ولی در کشورهای آفریقای جنوبی ، بولیوی و فیلیپین حدود 2500 دلار بر آورد میشود.

توریسم درمانی, توریسم درمانی چیست, گردشگری سلامت

توریسم درمانی در ایران

توریسم درمانی در ایران

به دلیل عدم تبلیغات مناسب ، توریسم درمانی و گردشگری سلامت در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت ارزان هنوز بازار جهانی پیدا نکرده است و در گام های نخست قرار دارد و اغلب مراجعه کنندگان برای گردشگری سلامت در ایران را کشورهای عربی همسایه تشکیل میدهند.

 

مهم ترین رقیبان ایران در زمینه توریسم درمانی ، هند ، سنگاپور ، اردن و دبی هستند که برای جذب بیماران کشورهای آسیایی برنامه ریزی میکنند.

دبی از چند سال پیش شهرهای سلامت را راه اندازی کرده است و با دانشگاه های معتبر دنیا برای توسعه این مراکز ، قرارداد دارند.

 

با وجودی که مراکز آب درمانی و بیمارستان ها موظف نیستند آماری در مورد گردشگران سلامت ارائه دهند ولی به گفته مسئولان سالانه 20 هزار گردشگر سلامت از حاشیه خلیج فارس و عراق برای انجام خدمات درمانی وارد ایران میشوند.

 

خدمات توریسم درمانی در ایران در تمامی حوزه های پزشکی و سلامت موجود در بیمارستان های درجه یک و کلینیک های تخصصی زیبایی و بدون محدودیت قابل اجراست ولی اغلب مراجعان برای توریسم درمانی در ایران به دنبال درمان های ناباروری ، جراحی پلاستیک و زیبایی ، کاشت دندان و جراحی لثه هستند.

 

شهرهای مجاز برای توریسم درمانی در ایران : بیمارستان های درجه یک شهرهای تهران ، گرگان، گنبد و مشهد مجوز لازم برای درمان اتباع خارجی که به قصد درمان وارد ایران شده اند، را دارند.

 

از مهم ترین جاذبه های توریسم درمانی در ایران میتوان به دو مورد زیر اشاره کرد.

 

آب درمانی در ایران : یکی از امتیازات و جاذبه های ایران در حوزه گردشگری سلامت ، آب درمانی است. در ایران بیش از 1000 چشمه آب معدنی شناسایی شده است.

 

قیمت ارزان خدمات پزشکی در ایران : با توجه به برابری نرخ دلار در ایران ، خدمات پزشکی تراز اول با استانداردهای جهانی ، برای گردشگران سلامت بسیار ارزان تر از سایر کشورهای منطقه است. هزینه درمان در ایران نصف ترکیه و 35 درصد کشورهای اروپای غربی است.