تله کابین توچال

در منطقه شمیرانات در انتهای ولنجک کوه توچال قرار دارد . توچال نام قله کوهی در شمال شهر تهران است که ارتفاع آن 3962 متر می باشد در رشته کوه البرز واقع شده است. از سمت دامنه جنوبی این کوه به خوبی میتوان شهر تهران را نظاره کرد .
مجموعه ورزشی- تفریحی تله کابین توچال از انتهای خیابان آغاز شده و پس از عبور از جاده آسفالته به ایستگاه اول تله کابین توچال متصل می‌شود. این تله‌ کابین سه خط اصلی و سه خط تله سی‌ یژ و یک خط تله اسکی دارد.

 

قله توچال:
توچال یکی از رشته کوه‌های البرز است که قسمت جنوبی آن تفرجگاه تهرانی‌ها شده است. این بخش رو به تهران است و طبیعت و زیبایی آن سبب شده سرمایه گذاری‌های زیادی در آنجا صورت بگیرد. قله توچال، در کنار یک دریاچه است که علت نام‌گذاری آن نیز به این دریاچه بازمی‌گردد؛ توچال یعنی چال آبگیر.

 

تله کابین توچال,بلیط تله کابین توچال,تله‌کابین توچال

تله کابین توچال به عنوان یکی از طولانی‌ترین خطوط تله کابین در دنیا می باشد

 

معرفی تله‌کابین توچال:
تله‌کابین توچال در پایان خیابان ولنجک، مجموعه بام تهران و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات واقع شده‌است.

پروژه ساخت تله کابین توچال با همکاری شرکت فرانسوی ” پوما ” در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی آغاز گردید و در سال ۱۳۵۷ اتمام یافت.

این تله‌کابین دارای سه خط اصلی و سه خط تله‌سی‌یژ و یک خط تله اسکی می‌باشد. روی هم رفته درازای سه خط اصلی تله کابین نزدیک به ۷۵۰۰ متر می‌باشد که در میان تله کابین‌های نصب شده در دنیا یکی از طولانی‌ترین خطوط تله کابین پیوسته به‌شمار می‌رود. سرعت حرکت کابین‌ها در مسیر تله کابین، ۴ متر بر ثانیه می‌باشد.

تله کابین توچال به عنوان یکی از طولانی‌ترین خطوط تله کابین در دنیا از سال ۱۳۵۷ تا کنون فعالیت می‌کند. تله کابین توچال با ۷۵۰۰ متر طول، طولانی‌ترین خط تله کابین پیوسته در دنیا است. تله کابین مسیر صعود به قله توچال را به بهترین شکل از تهران فراهم کرده است. مسیر تله کابین زیبایی‌های خاص خود را دارد. دیدن همزمان تهران از بالا و کوه‌ها اطراف تهران در هر فصلی از سال لذت بخش است. حتی اگر اهل کوهنوردی و اسکی هم نباشید با دیدن توچال انرژی‌تان مضاعف خواهد شد.

 

طول تله کابین توچال  ۷۵۰۰ متر می باشد

امکانات ورزشی تله‌کابین توچال:
این مجموعه دارای ۳ پیست جداگانه به شرح زیر است.

پیست اسکی ایستگاه هفتم (قله)
این پیست که از پایین قله توچال (۳۸۵۰ متر) آغاز شده و در هتل (۳۵۵۰ متر) پایان می‌پذیرد، دارای یک دستگاه تله‌سی‌یژ (دوپل مایر) و یک دستگاه تله‌اسکی است. درازای پیست ۱۲۰۰ متر است.

با توجه به بلندای پیست اسکی ایستگاه هفتم (بیش از ۳۵۰۰ متر از سطح دریا)، این پیست به همراه پیست اسکی آلوارس در دامنهٔ سبلان در استان اردبیل، نخستین پیست‌های اسکی برفگیر کشور هستند که بیش از هشت ماه در سال قابل بهره‌برداری است. همچنین در این پیست هاف پایپ (Half Pipe) نیز به کار گرفته می‌شود.

پیست اسکی ایستگاه هفتم (دامنه غربی)
این پیست در دامنه غربی کوه توچال جای گرفته‌است. چشم‌اندازهای بی‌همتای کوه‌های پیرامونی نمای ویژه‌ای به این پیست بخشیده‌است. درازای پیست ۹۰۰ متر است که بالاترین نقطه آن ۳۷۵۰ متر و پایین‌ترین نقطه آن هتل (۳۵۵۰ متر) است. همچنین در این پیست یک تله‌سی‌یژ پوما به کار گرفته شده‌است.

پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم
درازای این پیست نزدیک به ۵۵۰۰ متر است که بلندترین نقطه آن ۳۷۵۰ متر بوده و تا نقطه‌ای در ایستگاه پنجم در ۲۹۴۰ متری پایان می‌گیرد. شایان یادآوری است که این پیست به دلیل نوساز بودن از امکانات تله‌سی‌یژ یا تله‌اسکی بی‌بهره است.

 

تله کابین توچال,بلیط تله کابین توچال,تله‌کابین توچال

 

 

مسیر رسیدن به تله کابین توچال
اگر بخواهید به کوه توچال بروید بهترین کار این است که با مترو به تجریش بروید و از آن جا با تاکسی‌های بام تهران، به ورودی مجموعه‌ی توچال برسید. اگر هم با وسیله‌ی شخصی راهی شده‌اید، می‌توانید با خیال راحت به سمت بام بروید چراکه یک پارکینگ بزرگ میزبان خودروی شما خواهد بود.

به ورودی مجموعه که برسید، دو انتخاب پیش روی شماست. اول اینکه پیاده مسافتی در حدود دو کیلومتر را تا تله کابین بپیمایید و دومین راه این است که با اتوبوس‌های مخصوص به سمت تله کابین توچال بروید.

 

در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از تله سیژ چشمه به حوالی چشمه بروید و در ایستگاه دوم پیاده شوید.

اگر اسکی باز هستید، باید سوار بر خط دیگری شوید از ایستگاه ۵ به ایستگاه ۷ بروید. ایستگاه هفتم تله کابین توچال، یک ساعت از ایستگاه اول فاصله دارد. اینجا مرتفع‌ترین سرسره دنیاست. اگر حرفه‌ای باشید حتما می‌دانید که در این ارتفاع بدون تجهیزات دوام نخواهید آورد.

 

تله کابین توچال,بلیط تله کابین توچال,تله‌کابین توچال

 

اقامت شبانه در تله کابین توچال:
در سال ۲۰۰۳ هتلی به نام «توچال» در ایستگاه هفتم تله‌کابین توچال تکمیل و راه‌اندازی شد. نمای این هتل از چوب بوده و به دامنه شمالی توچال و دامنه جنوبی البرز مرکزی و قلل کلون بستک و خلنو، اشراف دارد.

اگر اسکی یا اسنوبرد دارید، رفتن به هتل توچال کار زیاد سختی نیست؛ در غیر این صورت می‌توانید از تله سیژ هم استفاده کنید. باید حواس‌تان باشد که چطور روی صندلی چوبی آن بنشینید که پاهایتان ضربه نبیند. برای پیاده شدن هم باید به منتهاالیه سمت راست یا چپ صندلی بروید و پیاده شوید. اگر هم تنهایی نمی‌توانید، یکی از متصدیان تله سیژ به شما برای پیاده شدن کمک می‌کند.

پزشک با امکانات گچ‌گیری، کپسول اکسیژن و دیگر لوازم پزشکی هم دارد. اینجا از معدود ارتفاعاتی است که به راحتی آنتن موبایل وجود دارد؛ البته اگر هوا مه‌آلود نباشد. برای اقامت شبانه در هتل به تایید پزشک مستقر در هتل نیاز است.

مواردی که باید قبل از رفتن به تله کابین توچال بدانید:
– برای استفاده از تله کابین حتما باید تا قبل از ساعت دوازده آنجا باشید چرا که پس از آن، بالا رفتن ممکن نیست و تنها بلیت برگشت فروخته می‌شود.
– ساعات کاری تله کابین در روز‌های عادی از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه و در آخر هفته از ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه آغاز می‌شود.
– توجه داشته باشید که بلیت خریداری شده را تا انتهای مسیرتان نگه دارید چرا که در هر ایستگاه لازم است بلیت شما چک شود.
– در تله کابین موارد ایمنی و نظافتی را رعایت کنید.
– در ایستگاه اول تله کابین، باید بلیت خریداری کنید و اگر لازم می‌دانید لوازم اسکی کرایه کنید. در این صورت حتما کارت شناسایی به همراه داشته باشید.