جاذبه های گردشگری ارومیه

در این مطلب جاذبه های گردشگری ارومیه را به شما معرفی میکنیم :

شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی، یکی از شهرهایی است که به اندازه‌ای که شایسته است مورد توجه گردشگران قرار نگرفته است. ارومیه 2 هزار سال قبل از میلاد مسیح تاسیس شده و بناهای تاریخی بسیار قدیمی را در خود جای داده است. ارومیه یکی از 19 شهر تاریخی ایران است که در یونسکو ثبت شده است.

 

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه از بزرگترین دریاچه‌های آب شور جهان است که در سال‌های اخیر با بحران کم‌آبی مواجه شده است. دوست‌داران محیط زیست از سال 94 تا کنون سعی در احیای رودخانه داشته‌اند و تا حدودی نیز موفق بوده‌اند. دریاچه ارومیه یکی از مهم ترین جاهای دیدنی ارومیه است.

پارک جنگلی شیخ تپه

پارک جنگلی شیخ تپه در ارتفاعات تاریخی مشرف به شهر قرار دارد. قدمت این تپه به زمان مادها و پیش از به وجود آمدن دین زرتشت بازمی‌گردد. این تپه یکی از جاذبه های طبیعی ارومیه محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید :مکان های تاریخی و دیدنی تبریز

موزه ارومیه

تقریبا تمام شهرهای بزرگ کشور موزه دارند، اما موزه ارومیه یکی از بهترین آن‌ها است. این موزه غنی از ابزار و وسایل تاریخی و نسخ خطی کتب نفیس، یکی از جالب ترین جاهای دیدنی ارومیه است.

 

بازار ارومیه

این بازار که یادگار دوران صفویه است، بدون تغییر در معماری و بافتش، هنوز هم به فعالیت خود ادامه می‌دهد و با تعداد حدودا 1000 مغازه، به یکی از جاذبه های گردشگری ارومیه تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید :سرای سعدالسلطنه

دریاچه مارمیشو

اینجا دریاچه کوچکی است که در کنار دریاچه ارومیه قرار گرفته است. عموم مردم از وجود این دریاچه و طبیعت چشم‌نواز آن خبر ندارند. این دریاچه قطعا در لیست جاهای دیدنی ارومیه در بهار و تابستان قرار می‌گیرد. اما زمستان سردی دارد و رفتن به آنجا در زمستان توصیه نمی‌شود.

 

کلیسای مارسرگیز

قدمت کلیسای مارسرگیز ارومیه به دوران ساسانیان بازمی‌گردد و در فهرست آثار ملی ثبت شده است. بنابر گفته مورخان این کلیسا به دستور شیرین، همسر خسرو پرویز، ساخته شده است. کلیساهای تاریخی زیادی در لیست جاهای دیدنی ارومیه وجود دارد که هر کدام سبک و سیاق و داستان خاص خود را دارند.

بیشتر بخوانید :100 جای دیدنی که قبل از مرگ باید دید و لذت برد

کلیسای ننه مریم

کلیسای ننه مریم یکی دیگر از جاذبه های توریستی ارومیه محسوب می‌شود، چرا که این کلیسا را دومین کلیسای بزرگ جهان بعد از بیت‌الحم فلسطین می‌دانند. ساختار درونی این کلیسا با تمام کلیساهایی که تاکنون دیده‌اید تفاوت دارد و پر است از دالان‌های تو در تو و نیمکتی برای نشستن ندارد. این بنا در دوره ساسانی ساخته شده و در ابتدا آتشکده زرتشتیان بوده و پس از گرویدن موبدان آتشکده به مسیحیت، آن‌جا تبدیل به کلیسا می‌شود.

 

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس یکی از جاهای دیدنی روستای نخجوان تپه از توابع ارومیه است. این کلیسا معماری خاص و منحصربه‌فردی از سنگ و چوب دارد و در حال حاضر کلیسایی فعال است.

 

بنای سه گنبد

بنای سه گنبد همان‌طور که از اسمش پیداست بنایی سه طبقه است و ساختاری استوانه‌ای دارد. این بنا در دوره سلجوقیان احداث شده است و بر دیوارهای آن خطوط کوفی دیده می‌شود. برخی از پژوهشگران ادعا دارند این ساختمان در اصل آتشکده بوده و در دوران پس از اسلام کاربری آن تغییر کرده است، اما سندی برای تایید این ادعا وجود ندارد، جز آن‌که این نوع معماری در دوره اسلامی رایج نبوده است.

بیشتر بخوانید :چشمه آب معدنی کوه زنبیل ارومیه

مسجد جامع ارومیه

 

مسجد جامع ارومیه یکی از بناهای قدیمی این شهر است که در میان بازار قدیمی شهر واقع شده است. برخی از پژوهشگران معتقدند این بنا قبلا آتشکده بوده و پس از ورود اسلام به ایران، با تغییراتی در دوران سلجوقیان و ایلخانیان، تبدیل به مسجد شده است. معماری زیبای دوران سلجوقی و پیشینه جالب تاریخی این بنا، آن را به یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی ارومیه کرده است.

یخچال دوقوز پله (یخچال نه پله)

یکی از جاهای دیدنی ارومیه یخچال دوقوز پله یا یخچال نه پله است که در دوره قاجار ساخته شده است. این مکان از دو ورودی و یک سالن اصلی تشکیل شده است که در زمان قاجار برای جمع‌آوری و نگه‌داری یخ استفاده می‌شده است.

 

دره قاسملو

دره قاسملو یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری طبیعی ارومیه در بهار و تابستان است. چشم انداز طبیعی، دره‌، باغ‌ها و رودخانه‌های این مکان، آن را تبدیل به یکی از تفریحگاه های ارومیه کرده است.

 

چشمه آب معدنی کوه زنبیل

اگر به دریاچه ارومیه سری زدید، حتما به چشمه آب معدنی کوه زنبیل که در همان حوالی قرار دارد، سری بزنید. حوضچه دایره‌ای شکل و سنگ‌کاری‌های اطراف حوضچه، آن‌جا را به یکی از جاهای دیدنی ارومیه تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید :دریاچه ارومیه